Przystosowanie do przedszkola dzieci z rodzin pełnych i rozbitych

Author:

Parafiniuk Tomasz MarcinORCID,Żółkowska TeresaORCID

Abstract

Cel / przedmiotCelem prezentowanych w niniejszym artykule badań jest poznanie i opis różnic w zakresie wybranych czynników życia rodzinnego takich jak postawy rodzicielskie i stosunek dzieci do rodziców w rodzinach pełnych i rozbitych i określenie znaczenia tych czynników w różnicowaniu przystosowania dzieci do przedszkola.Metody i/lub materiałyW celu weryfikacji przyjętych założeń zastosowano następujące narzędzia badawcze: Kwestionariusz do oceny przystosowania dziecka do przedszkola CBI, E. Schaefera i M. Aaronson; Kwestionariusz postaw rodzicielskich PARI i Test dwóch domków W. Szyryńskiego stosowany do oceny relacji emocjonalnych dziecka z rodzicami. Ponadto wykorzystano analizę dokumentów skupioną na informacjach na temat rodziców.Wyniki i/lub wnioskiUstalono, że dzieci z rozbitych rodzin wykazują tendencję do przejawiania nieśmiałości, są mniej otwarte w kontaktach społecznych, cechuje je też mniejszą wytrwałość w pracy i niższy poziom przystosowania do przedszkola. W zakresie postaw rodzicielskich ustalono, że rodzice z rodzin rozbitych są mniej zainteresowani potrzebami dzieci i bardziej skłonni do ich dyscyplinowania niż rodzice w rodzinach pełnych oraz że pomiędzy postawami rodziców a poziomem przystosowania dzieci do przedszkola w badanej grupie jest istotna korelacja. W odniesieniu do badania stosunku emocjonalnego dzieci do rodziców ustalono, że zarówno w rodzinach pełnych, jak i rozbitych, wśród najbardziej preferowanych osób są matki. Stwierdzono też, że mniej pozytywne relacje emocjonalne dzieci z rodzicami w rodzinach rozbitych są powiązane z niższym poziomem ich przystosowania do przedszkola.

Publisher

EDUsfera Academic Press

Reference64 articles.

1. Abbot, M. (2017). Using statistics in the social and health sciences. Hoboken: John Wiley & Sons, Inc.

2. The Impact of Family Structure on the Health of Children: Effects of Divorce

3. Aronson, E., Wilson, T. D., & Akert, R. M. (2012). Psychologia społeczna [Social psychology]. Poznań: Zysk i S -ka.

4. Bakiera, L. (2022). Styl realizacji rodzicielstwa w kontekście zmian społeczno-kulturowych i demograficznych [Style of implementation of parenthood in the context of socio-cultural changes and demographics]. In: A. Michalski (Ed.), Rodzina – wyzwania na XXI wiek: Materiały z III Kongresu Demograficznego (vol. 6, pp. 118–132). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny.

5. A behavior rating scale for the preschool child.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3