The Afghan family and the position of Afghan women in the Islamic Emirate of Afghanistan

Author:

Pietkiewicz-Pareek Beata PaulinaORCID

Abstract

<b>Wprowadzenie</b>. W sierpniu 2021 roku, po wycofaniu się wojsk NATO z Afganistanu talibowie przejęli władzę w Kabulu. W przeciągu kilku tygodni doprowadzili do retalibanizacji, czyli powrotu do metod rządzenia krajem znanych z lat 90. W pierwszej kolejności zamknęli szkoły przed dziewczętami, zakazali powrotu do pracy kobietom, czym zniszczyli życie milionom obywateli poprzez wpędzenie ich w depresję i myśli samobójcze. <b>Cel</b>. Celem artykułu jest pokazanie, że z perspektywy feministycznej teorii społecznej reprodukcji system patriarchalny jest przyczyną opresji płciowych i odpowiada za reprodukcję i podtrzymywanie nierówności społecznych. <b>Materiały i metody</b>. Badania przeprowadzono na podstawie analizy literatury przedmiotu oraz za pomocą wywiadów z Afgańczykami oraz afgańskimi uchodźcami. Badania trwały od grudnia 2021 roku, kiedy po raz pierwszy miałam okazję odwiedzić Ośrodek dla Cudzoziemców w Grupie i poznać przebywających tam afgańskich uchodźców, do listopada 2023 roku. Respondenci przebywający w Polsce skontaktowali mnie ze swoimi rodakami oraz z uciekinierami przebywającymi w Iranie. Pytania do wywiadu były częściowo ustrukturyzowane, a odpowiedzi zapisywane w dzienniku lub nagrywane. <b>Wyniki i wnioski</b>. Wykorzystanie perspektywy feministycznej teorii społecznej reprodukcji odnosi się do ludzkiego potencjału, który pozwala zaspokoić wszystkie potrzeby. Narzędziem analitycznym była perspektywa zdolności Marthy Nussbaum, dzięki któremu wykazano, że wpływ talibów na rodziny afgańskie jest przeogromny i prowadzi do niemożności zapewnienia minimum egzystencji ich członkom, zwłaszcza kobietom i dziewczynkom.

Publisher

EDUsfera Academic Press

Reference26 articles.

1. Ahmadi, B., Osman Tariq, M. (2022). How the Taliban’s hijab decree defies Islam [Jak dekret talibów dotyczący hidżabu przeciwstawia się islamowi]. Pobrane z: https://www.usip.org/publications/2022/05/how-talibans-hijab-decree-defies-islam.

2. Amiri, M. (2013). Dzieci w Afganistanie. W: D. Chmielowska, B. Grabowska, E. Machut-Mendecka (red.), Dziecko w Oriencie: Praca zbiorowa (ss. 120–123). Warszawa: Wydawnictwo Akademickie Dialog.

3. Amnesty International (2022). Afganistan: Rok bez praw kobiet pod rządami talibów. Pobrane z: https://www.amnesty.org.pl/wp-content/uploads/2022/10/Executive--Summary-Afganiastan.pdf.

4. Central Statistics Organization (2016). Afghanistan Living Conditions Survey 2013–2014: National risk and vulnerability assessment [Badanie warunków życia w Afganistanie 2013–2014: Krajowa ocena ryzyka i podatności na zagrożenia]. Kabul: Central Statistic Organization.

5. Gawęcki, M. (1983). Wieś środkowego i północnego Afganistanu. Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3