Abstract
Проаналізовано основні підходи та умови формування розумних міст в Україні та за кордоном, які можуть стати хорошим надбанням для впровадження їх саме на Карпатському форпості євроінтеграції розумних технологій. Первинним етапом стало саме дослідження наявних теорій і можливих практичних рішень, які вже сьогодні покращують життя мешканців великих міст, а також допомагають ефективніше та раціональніше використовувати природні багатства території, серед яких досвід містобудування ОАЕ, Лондона, Рима, Ізраїлю, Норвегії та інших. Виокремлено найоптимальніші показники, якими можна оцінювати саме "розумний" регіон. Здійснено порівняльний аналіз підходів до формування розумних міст і регіонів, досліджено напрями та орієнтири для забезпечення їх розвитку, набуття ними статусу "розумного". Розроблено критерії формування напрямів розвитку регіону Закарпаття для перетворення його у "розумний". Відзначено, що ці напрацювання будуть актуальними для подальших досліджень чи в ухваленні рішень стосовно розвитку нових технологій та можливого спрямування фінансування на їх впровадження. Запропоновано проєкт інформаційно-технологічної платформи, яка сприяє агрегуванню розрізнених наборів даних про регіон, їх опрацюванню, для підвищення ефективності процесів прийняття рішень, розроблення наукових моделей розвитку "розумних" середовищ проживання мешканців регіону, створення послуг для задоволення потреб мешканців і гостей регіону. Проаналізовано найперспективніші сценарії використання новітніх "smart" стратегій розвитку розумних міст для здобуття Закарпатським регіоном статусу розумного, з урахуванням його особливостей, зокрема мультикультурності, багатих природних і людських ресурсів. Визначено, що ці напрацювання стануть добрим базисом в ухваленні рішень потенційним інвесторам і науковцям, які планують розвивати ці технології, щоб реалізовувати проєкт "Розумний регіон Закарпаття", який має стати інноваційним, технологічним та зручним для життя. Наголошено, що для досягнення мети дослідження доцільно проаналізувати найкращі практики і здобутки різних міст і регіонів, світочів у напрямі розумних технологій, цей досвід є інтернаціональним, оскільки опрацьовано методологію не тільки Європи, але й Азії, країн Близького Сходу (ОАЕ). Для аналізу виокремлено декілька напрямів: урбаністики, ІТ індустрії, "розумної" бюрократії, економіки та управління ресурсами.
Publisher
Ukrainian National Forestry University
Subject
General Earth and Planetary Sciences,General Environmental Science
Reference29 articles.
1. Alter, S. (1980). Decision support systems: current practice and continuing challenges. Massachusetts: Addison-Wesley, 316.
2. Cavada, Marianna, Hunt, Dexter, & Rogers, Chris. (2017). The Little Book of smart cities. Lancaster, 33.
3. Chengming, Li, Zhaoxin, Dai, Xiaoli, Liu, & Wei Sun. (2020). Evaluation System: Evaluation of Smart City Shareable Framework and Its Applications in China. Sustainability, 12(7), 29–57. https://doi.org/10.3390/su12072957
4. Chukut, S. A., & Dmytrenko, V. I. (2016). Smart-siti chy elektronne misto: suchasni pidkhody do rozuminnia vprovadzhennia e-uriaduvannia na mistsevomu rivni. Investytsii: praktyka ta dosvid, 13, 89–93. [In Ukrainian].
5. Cohen, B. (2023). The Top 10 Smart Cities On The Planet. Fastcompany. Retrieved from: https://www.fastcompany.com/90186037/the-top-10-smart-cities-on-the-planet