Інформаційні та логіко-когнітивні підходи до формування кібербезпеки техногенних інфраструктур з урахуванням рівня ризиків

Author:

Сікора Л. С.ORCID,Лиса Н. К.ORCID,Павлюк О. М.ORCID,Сабат В. І.ORCID,Федевич О. Ю.ORCID

Abstract

Розглянуто проблему цілеорієнтованого функціонування складних енергоактивних систем в умовах дії комплексу загроз. Атаки на структуру і процеси управління ускладнюють технологічні процеси і можуть спровокувати аварійні ситуації. Модернізація агрегатів складних технологічних процесів згідно з новими вимогами безпеки для розподіленої просторової інфраструктури вимагає використання нових управлінських систем та комп'ютерних й інформаційних мережевих технологій для передачі й опрацювання даних про стан агрегатів і об'єктів. Це відповідно ставить проблему перегляду базових концепцій побудови інформаційно-вимірювальних систем, розроблення програмного й апаратного забезпечення для реалізації процесу цільового управління, створення сенсорів на основі нових методів відбору даних проблемних ситуацій. Розроблено нові підходи до подання, оброблення, відображення даних про стан агрегатів енергоактивних об'єктів та всієї інфраструктури. При цьому враховано, що як технологічні системи, так і управлінські, мають ієрархічну структуру. Для управління в умовах загроз потрібно врахувати особливості інформаційної інфраструктури, способи відбору й опрацювання даних, методи й алгоритми класифікації ситуації. Інформація про ситуацію формується із блоків даних, отриманих від кожного агрегата і технологічного процесу загалом. Для формування й ухвалення та реалізації керівних рішень необхідна інформація про стан системи в поточному часі та відомості про стан системи і його інфраструктуру. Обґрунтовано процедуру цілеорієнтації та вибрано моделі індикаторів розходження реальних траєкторій параметрів режимів функціонування об'єктів від цільового завдання. Відповідно величина інтервалу відхилення траєкторії відносно еталонної визначає ймовірність ризику від дії атаки на підставі рангів допустимих змін станів енергоактивного об'єкта. Обґрунтовано і процедури ухвалення рішень для координації управлінських дій, яка ґрунтується на знаннях про об'єкт та стратегічній цілеорієнтації організації структури. Обґрунтовано вимоги до професіоналізму та рівня інтелектуальної, когнітивної і наукової підготовки персоналу для різних рівнів ієрархії виробництва й управління та ступеня повноважень у прийнятті рішень. Показано, що вся інформація, необхідна для прийняття рішень на управління командою оперативного персоналу, формується з даних різного типу, які сприймаються з мультимедійних щитів від інформаційної системи АСУ-ТП, які перебувають у полі уваги когнітивної системи кожного з них (як інтелектуальних агентів). Відповідно для кожного рівня ієрархії інфраструктури, орієнтованої на стратегічні цілі в динамічному середовищі глобальної інфраструктури, розроблено методи оцінювання ситуації для виявлення збоїв та дії атак, на підставі яких формуються способи протидії залежно від типу загроз.

Publisher

Ukrainian National Forestry University

Subject

General Earth and Planetary Sciences,General Environmental Science

Reference24 articles.

1. Barankevich, M. M. (2008). Expert methods in decision-making. Lviv: LNU named after Franka, 214 p. [In Ukrainian].

2. Belz, O. (2009). Basics of economic expert systems. Lviv: Center of LNU named after Ivan Franko, 238 p. [In Ukrainian].

3. Belz, O. (2009). Basics of economic expert systems. Lviv: LNU named after Franka, 238 p. [In Ukrainian].

4. Demri, S., Goranko, V., & Lange, M. (2016). Temporal Logics in Computer Science, Cambridge: Cambridge University Press, 752 p.

5. Durnyak, B. V., Sikora, L. S., Lysa, N. K., Tkachuk, R. L., & Yavorskyi, B. I. (2017). Information and laser technologies for the selection of data streams and their cognitive interpretation in automated control systems. Lviv: Ukrainian Academy of Printing, 644 p. [In Ukrainian].

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3