Abstract
Gospodarka światowa w XXI wieku zmienia się bardzo dynamicznie, a zmiany te mają charakter stochastyczny. Na obserwowane wielkości w gospodarce ma wpływ wiele czynników społecznych, ekonomicznych, ale także politycznych. Zrozumienie praw oraz zasad funkcjonowania gospodarki, zależności pomiędzy wybranymi charakterystykami, pozwala na sprawne budowanie modeli ekonometrycznych, prognozowanie oraz konstruowanie możliwych scenariuszy, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Celem monografii jest pokazanie skali oraz kierunku zmian zachodzących w otaczającym świecie w aspekcie społecznym i ekonomicznym w pierwszym 20-leciu XXI wieku. Metodykę badań stanowią wybrane narzędzia statystyczne i ekonometryczne. Posłużono się metodami statystyki opisowej, matematycznej oraz przestrzennej. Wykorzystano wybrane metody ekonometrii klasycznej, przestrzennej, dynamicznej oraz finansowej. Monografia składa się z dwóch części zasadniczych. W pierwszej z nich, w kolejnych sześciu rozdziałach, omówiono zmiany zachodzące w sferze społeczno-gospodarczej w Polsce i na świecie. Analizowano zmiany wiodących wskaźników makroekonomicznych i ich wpływ na rozwój gospodarczy w Polsce, obliczono miernik rozwoju społeczno-gospodarczego dla województw Polski, wskazując na zróżnicowanie w aspekcie składowych wskaźnika LHDI. W szczególności zwrócono uwagę na zmiany wartości wskaźników rozwoju w dwóch okresach – przed i po pandemii COVID-19. Analizowano zjawisko przestępczości za pomocą mierników statystyki i ekonometrii przestrzennej, a także badano wyzwania oraz zagrożenia, które stały się realne w dobie pandemii w aspekcie funkcjonowania i rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Badano także rozwój sektora mikro-, średnich i małych przedsiębiorstw w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Druga część monografii zawiera pięć rozdziałów, w których zamieszczono analizy dotyczące rynku kapitałowego. Porównano funkcjonowanie wybranych światowych rynków kapitałowych. Ocenie podlegała efektywność i ryzyko inwestowania w akcje, wybrane metale szlachetne, między innymi złoto i srebro, miedź, aluminium, ale także badano ryzyko inwestowania w ropę naftową. Za pomocą wybranych metod analizy szeregów czasowych oraz grupowania wskazano inwestycje, które cechują się znaczącą efektywnością także w czasie dużych zmian na rynkach kapitałowych. Według autorów, badanie zależności pomiędzy charakterystykami społeczno-ekonomicznymi stanowi istotny element procesu poznania złożoności funkcjonowania systemu gospodarek na świecie. Autorzy mają nadzieję, że zaprezentowane wnioski wynikające z badań empirycznych pozwolą na zapisanie nowych spostrzeżeń dotyczących funkcjonowania gospodarki Polski i wybranych gospodarek światowych, w tym także rynków kapitałowych, oraz przyczynią się do podejmowania właściwych decyzji na różnych poziomach zarządzania gospodarką.
Publisher
Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Reference165 articles.
1. 1. Barczak, A., Biolik, J. (2008). Podstawy ekonometrii. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego.
2. 2. Begg, D., Dornbusch, R., Fischer, S. (2007). Makroekonomia. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne.
3. 3. Dorosz, A. (red.). (2014). Wpływ globalnego kryzysu finansowego na działalność wybranych sfer gospodarki. Warszawa: Akademia Finansów i Biznesu Vistula.
4. 4. Greenspan, A. (2014). Mapa i terytorium: ryzyko, natura ludzka, przewidywania. Warszawa: Wydawnictwo Prószyński i S-ka.
5. 5. Kołodko, G. W. (2010). Globalizacja, kryzys i co dalej? Warszawa: Wydawnictwo Poltext.