Abstract
Космічні програми провідних держав орієнтовані на військову мета з самого початку. У Радянському Союзі не в змозі були конкурувати з США Держави з точки зору морської могутності, космічних активів були використані для створення асиметричної реакції - розвідувально-ударний комплекс, призначений для знищення авіаносних бойових груп. Супутники були призначені для виявлення та відстеження американських судів. В епоху після закінчення холодної війни Росія намагався зберегти потенціал морського спостереження, що розглядається як найважливіша частина військові можливості. В наш час, хоча і не без зусиль, нове покоління супутників спостереження вдосконалені, що вказує на неубутних роль супутникових систем в проведення морських операцій. Метою статті є опис припущень, ведення та обслуговування радянських і російських супутників спостереження за морським транспортом, а також обговорити перспективи розвитку в порівнянні з останніми світовими тенденціями.У статті доведено, що після закінчення «холодної війни», незважаючи на обмежені ресурси, Росія намагалася зберегти свій потенціал у цій галузі, усвідомлюючи важливість цього елемента військової системи. Нині не без проблем упроваджується наступне покоління супутників із цією метою, що свідчить про чималу роль супутникової розвідки в проведенні морських операцій. Автором зроблено висновок, що для Росії космос залишається надзвичайно важливою сферою, завдяки якій ця країна здатна підірвати стратегію та військові можливості західних країн, особливо США. Однак російська космічна програма страждає від багатьох «хвороб». Автор припускає, що російський потенціал морської супутникової розвідки буде засуджений до маргіналізації, як із технічних, так і фінансових, а також геостратегічних причин – високоінтенсивне військове протистояння на морі, де супутники були б ключовим елементом, що підтримує цю діяльність, передусім розглядається як частина американсько-китайських сценаріїв суперництва. Росія в геополітичній загадці стала, незважаючи на значні й досить ефективні дії, спрямовані на те, щоб змінити цю тенденцію, актором другого плану
Publisher
Lesya Ukrainka Volyn National University
Reference27 articles.
1. Sankowski A. Odbudowa potęgi morskiej państwa w aspekcie odtwarzania zdolności bojowej Marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej. Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego, 2017, vol. 11, nr 1, s. 222.
2. Hampshire E. Soviet Cruise Missile Submarines of the Cold War, Oxford;New-York 2018, s. 4.
3. Kopp C. Tu-95RTs Bear D Reconnaissance and Targeting, Air Power Australia, http://www.ausairpower.net/APA-Bear.html#mozTocId824979.
4. Grahn S. The US-A program (Radar Oceanic Reconnaissance satellites - RORSAT) and radio observations thereof, http://www.svengrahn.pp.se/trackind/RORSAT/RORSAT.html.
5. El-Genk M. (2010). Safety Guidelines for Space Nuclear Reactor Power and Propulsion Systems [w:] Space Safety Regulations and Standards/red. J. N. Pelton, R. S. Jakhu, Elsevier. Oxford;Burlington, s. 338-339.