Вплив глобалізації на інститут соціальної держави: руйнація чи модернізація?

Author:

Ziskin OleksandrORCID

Abstract

Досліджено особливості функціонування інституту соціальної держави в умовах глобалізації. Проаналізовано три сценарії впливу глобалізації на соціальну державу – негативний, скептичний і позитивний. Відзначено, що негативний сценарій доводить зв’язок між глобалізацію та скороченням соціальних держав; цей зв’язок визначено як руйнівний, бо національні держави втрачають автономію щодо політики соціального забезпечення. Скептичний сценарій аргументує незначний вплив економічної глобалізації на соціальну державу, а також збереження потенціалу національних держав щодо самостійності соціальної політики. Позитивний сценарій має найменшу підтримку в політологічному дискурсі; він передбачає, що глобалізація та соціальна держава сумісні та взаємно посилюють одна одну. У статті констатовано, що щодо визначення змісту, меж, наслідків впливу глобалізації на соціальну державу стійкий науковий консенсус відсутній. Доведено робочі гіпотези: 1) економічна глобалізація в її неоліберальній формі, попри очевидні переваги, провокує надмірну диференціацію доходів, міграційні потоки, сприяє технологічному безробіттю тощо; 2) інститут соціальної держави в межах нинішніх його моделей, не спроможний адекватно реагувати на них, а відтак є перспектива на оновлення національних моделей соціальної політики. Підкреслено, що глобалізація впливає на інститут соціальної держави не за єдиним сценарієм у різних країнах. Висловлено припущення, що рівень впливу глобалізації на соціальну державу узалежнений від моделі соціальної держави; зокрема найсильнішим він є щодо соціальної держави соціал-демократичної моделі. Наголошено, що міра впливу глобалізації на соціальну державу на сьогодні ще узалежнена від позиції самих національних держав, найперше – їх готовності реформувати національні системи соціального забезпечення в напрямі до впровадження систем активного соціального захисту (стимулювання активності людини на ринку праці, обмеження пасивних витрат тощо).

Publisher

Lesya Ukrainka Volyn National University

Reference35 articles.

1. Badyda, A. Yu. (2017). Sotsialna derzhava v umovakh hlobalizatsii: teoretychni ta porivnialno-pravovi aspekty: avtoref. dys. … kand. yuryd. n: 12.00.01. Lviv: Lvivskyi natsionalnyi universytet imeni Ivana Franka, 20 s.

2. Holovashchenko, O. S. (2016). Sotsialna derzhava ta vyklyky hlobalizatsii. Derzhavne budivnytstvo ta mistseve samovriaduvannia, № 32, S. 3-11.

3. Kresina, I., Khoma, N. (2015). Modeli sotsialnoi derzhavy: modernizuiuchyi vplyv hlobalizatsii. Publichne pravo, № 1 (17), S. 185-196.

4. Spiridonova, N. V. (2017). Vlijanie globalizacii na formirovanie modelej social'noj politiki. Problemy sovremennoj jekonomiki, № 2, S. 70-75.

5. Khoma, N. M. (2012). Modeli sotsialnoi derzhavy: svitovyi ta ukrainskyi dosvid. Kyiv: Yurydychna dumka, 592 s.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3