Author:
Федонюк Сергій,Карпук Ігор
Abstract
У цьому дослідженні встановлено суть політики щодо забезпечення інформаційної (кібер) безпеки, її витоків і цілей провідних міжнародних акторів з точки зору міжнародного співробітництва. Проаналізовано існуючі підходи до дослідження міжнародного співробітництва в сфері інформаційної (кібер) безпеки, визначено предметну сферу дослідження з урахуванням основних наукових і нормативно-правових підходів, конкретизовано основні загрози в інформаційній сфері з точки зору інтересів суб’єктів міжнародних відносин і визначено пов’язані зі специфікою інформації та кіберпростору проблеми міжнародно-правового характеру. Досліджено підходи в реалізації політики й міжнародної діяльності основних міжнародних акторів у сфері інформаційної (кібер) безпеки – США, Росії, Китаю, Європейського Союзу.
Встановлено, що існує й надалі посилюється дихотомія головних концепцій інформаційної (кібер) безпеки, заснованих на глибинних відмінностях між демократичним і авторитарним підходами у цій сфері політики. В основу цих відмінностей покладено інтереси, критично важливі для кожної з систем. З одного боку це інтереси демократичних систем, засновані на прозорості влади й необхідності збереження свободи інформації й вільної конкуренції. А з іншого – це інтереси авторитарних систем, сила яких ґрунтується на тотальному управлінні інформацією та її контролі. Також підґрунтя підходу авторитарних систем створює домінуюча участь держави в суспільному житті й економіці. На цих підходах базується внутрішня й зовнішня політика в сфері інформаційної (кібер) безпеки. Відповідно до своїх інтересів головні міжнародні актори розробляють і просувають на міжнародних майданчиках відповідні концепції інформаційної (кібер) безпеки. Вони обґрунтовують позиції в сферах державного суверенітету, управління інтернетом, застосування міжнародного права в кіберсфері, доступності інформаційних технологій та ін.
Publisher
Lesya Ukrainka Volyn National University
Reference65 articles.
1. The Internet and the Changing Face of International Relations and Security;Wenger;Information and Security № 7,2001
2. [2] Security in Cyberspace: Targeting Nations, Infrastructures, Individuals. Ed by G. Giacomello. Bloomsbury Publishing USA, 2014.
3. Digital disaster, cyber security, and the Copenhagen School;Hansen L.;International studies quarterly № 4 Р,2009
4. [4] Tikk-Ringas Е. (2015) Evolution of the Cyber Domain: The Implications for National and Global Security. London. Routledge, for the International Institute for Strategic Studies. 212 p.
5. [5] Кучерявый М. М. (2013) Глобальное информационное общество и проблемы безопасности. Власть. Общенациональный научно-политический журнал. № 9 (сентябрь). С. 89-92.