Abstract
Метою представленого дослідження є спроба осмислення екодеструктивної діяльності людини крізь призму досягнень психологічної науки. Зокрема, витоки людської екодеструктивності запропоновано шукати у потязі до руйнування, що визначено як мортідо.
Методами дослідження є аналіз, узагальнення та систематизація теоретичних джерел вітчизняних і зарубіжних учених з питань психологічних витоків деструктивності та агресії, в т.ч. у ставленні до навколишнього середовища.
Результати. На основі екстраполяції даних щодо причин міжособистісної агресивної поведінки, сформовано висновки, що деструктивність у ставленні до навколишнього середовища може виявлятися більш наявно, коли вона є прихованою за ширмою інституцій, тобто реалізуватися деперсоніфіковано, за умови, що довкілля посідає роль «об’єкта». Визначено, що об’єктивізація довкілля, деперсоніфікація в питаннях управління довкіллям, а також завуалювання загрозливих наслідків екодеструктивних проявів постають основними психологічними чинниками, що становлять підґрунтя метафізики антропогенної діяльності. Деструктивність розглянуто через руйнування, як глибоко екзестенційний процес, що характеризує й супроводжує буття людини, а також через категорію свободи. Визначено, що свобода детермінувала дебіологізацію людини та створила певний емоційний вакуум, відчуття порожнечі та втраченого минулого, і цей травматичний досвід в еволюційному вимірі призвів до формування не тільки аутодеструктивності, але й потягу до руйнування середовища свого існування. Запропоновані інструменти скорочення екодеструктивних впливів, зокрема самокорекція й самоусвідомлення в процесі реалізації управлінських рішень, як атрибут персоніфікації в питаннях управління якістю довкілля.
Висновки. Виявлено, що антропогенний вплив є деструктивним в тому випадку, коли ця діяльність невиправдана або ж нелімітована, тобто порушує природний фон чи усталені механізми саморегуляції і підтримки гомеостазу в екосистемах, саме тому важливою є демаркація предметного поля й окреслення перспектив мінімізації екодеструктивних проявів виключно через усвідомлення психологічних механізмів, що лежать в основі невиправданого руйнування людиною себе та середовища свого існування, а не будь-якої діяльності, що може мати певний вплив на стан довкілля.
Publisher
Lesya Ukrainka Volyn National University
Reference22 articles.
1. Bern E. (2013). Psikhika v dejstvii [Psyche in action]. Potpourri [in Russian].
2. Vernadskij, V. I. (2004). Biosfera i noosfera. [Biosphere and noosphere]. Moskva: Iris-press [in Russian].
3. Zimbardo, F. (2013). E'ffekt Lyuczifera. Pochemu khoroshie lyudi prevrashhayutsya v zlodeev [The Lucifer effect. Why good people turn into villains]. Moskva: Alpina non-fiction [in Russian].
4. Ivanenko, B. B. (2017). Samodestruktyvna povedinka osobystosti: determinanty ta mozhlyvosti samorehuliatsii [Self-destructive behavior of the individual: determinants and possibilities of self-regulation]. Scientific herald of the Kherson state university, 6, 35-40 [in Ukrainian].
5. Kundera, M. (2014). Nevy'nosimaya legkost' by'tiya [The unbearable lightness of being]. Moskva: Alphabet [in Russian].