WPŁYW PANDEMII COVID-19 NA EPIDEMIOLOGIĘ I UWARUNKOWANIA SAMOBÓJSTW

Author:

Konieczny Marcin1ORCID

Affiliation:

1. Akademia Policji w Szczytnie

Abstract

Celem niniejszego opracowania jest analiza i ustalenie – w sposób możliwie precyzyjny i obiektywny – czy i w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na epidemiologię samobójstw w Polsce. Oprócz samej pandemii, innym ważnym czynnikiem była przymusowa lub zalecana izolacja – w kwietniu około połowa światowej populacji była zamknięta w swoich domach. To przymusowe odosobnienie, początkowo promowane jako „dystans społeczny”, doprowadziło do redukcji kontaktów i osłabienia więzi społecznych. W opracowaniu uwzględniono wyniki najnowszych badań i statystyki pochodzące z Krajowego Systemu Informacji Policyjnej. Wprowadzeniem do artykułu jest analiza ogólnych informacji na temat epidemiologii samobójstw i uwarunkowań tego czynu. Opracowanie omawia skutki społeczno-prawne epidemii oraz wpływ epidemii na wskaźniki zachowań samobójczych. W ramach prowadzonych dociekań wykorzystano dane statystyczne wprowadzone do Krajowego Systemu Informacji Policyjnej za pośrednictwem formularza KSIP-10. Celem niniejszej pracy jest również ustalenie statusu zjawiska samobójstwa na gruncie polskiego prawa. Tak nakreślonej problematyce dotychczas nie poświęcono wiele uwagi. Stąd też istnieje potrzeba podjęcia takiego zagadnienia. Odpowiedź na pytanie, czy problematyka zjawiska samobójstw jest na tyle istotna, by poświęcić jej więcej opracowań, powinna być twierdząca. Autor niniejszego opracowania wyraża nadzieję, że artykuł zainspiruje środowiska naukowe do stawiania nowych hipotez i odkrywania nowych faktów. Z jednej strony pacjenci przewlekle chorzy, osoby starsze i osoby upośledzone ekonomicznie pozbawione zostały struktur wsparcia i opieki, otrzymując pomoc jedynie w zakresie podstawowych potrzeb (np. dystrybucja żywności i leków, konsultacja lekarska w nagłych wypadkach). Z drugiej strony wzrósł poziom stresu i konfliktów domowych, ponieważ rodziny były zmuszone do interakcji w tej samej przestrzeni przez 24 godziny na dobę. W wielu przypadkach zaobserwowano całkowite zakłócenie harmonii życia oraz jego niższą jakość.

Publisher

Index Copernicus

Subject

Ocean Engineering

Reference23 articles.

1. Ziółkowska Joanna, Samobójstwo. Analiza narracji osób po próbach samobójczych, Wy-dawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016, s. 11-14.

2. Statystyka przyczyn zgonów, źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/statystyka-przyczyn-zgonow/

3. Międzynarodowa klasyfikacja chorób i problemów psychicznych, Rewizja X, Tom I, Wy-danie 2008, WHO.

4. Zarządzenie nr 70 Komendanta Głównego Policji z dnia 2 grudnia 2019 r. w sprawie Kra-jowego Systemu Informacyjnego Policji, KSIP „Samobójstwa – rejestracja zgłoszenia za-machu lub zachowania samobójczego”, stanowiący załącznik nr 22 do Zarządzenia.

5. Zamachy samobójcze wg wybranych statystyk policyjnych, źródło: https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zamachy-samobojcze/63803,Zamachy-samobojcze-od-2017-roku.html, data ostatniego dostępu: 24.10.2022.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3