Oczekiwania pracowników wielopokoleniowego zespołu wobec kompetencji menedżerów w dobie cyfryzacji

Author:

Skowronek Aleksandra1

Affiliation:

1. Akademia Biznesu WSB w Dąbrowie Górniczej

Abstract

Dynamiczna i wciąż zmieniająca się rzeczywistość kreuje nowe środowiska pracy. Cyfryzacja, będąca kluczowym obszarem w transformacji gospodarczej, wymusza na przedsiębiorstwach dostosowanie się do turbulentnego otoczenia, określając zmiany wynikające, na przykład, z powszechnego dostępu do internetu. Zmiany te wprost przekładają się na obszary związane z zarządzaniem czy rozwojem pracowników. Kształtują się nowe potrzeby rozwojowe pracowników oraz inne, uzależnione od wieku pracowników oczekiwania co do kompetencji menedżera. Jednym z najważniejszych wyzwań menedżerów XXI wieku jest, z jednej strony – pogodzenie różnic umiejętności i oczekiwań pracowników (nierzadko przedstawicieli różnych grup wiekowych), a z drugiej – dbałość o rozwój własnych kompetencji i umiejętności elastycznego dopasowania się do wielopokoleniowych zespołów. Artykuł przedstawia wyniki badania dotyczącego rozpoznania oczekiwań pracowników w wielopokoleniowym zespole co do kompetencji menedżerskich ich przełożonych. Badanie zostało przeprowadzone w przedsiębiorstwie informatycznym i miało na celu zweryfikowanie, czy różnice pokoleniowe w zespole determinują różne oczekiwania pracowników oraz jakich kompetencji będzie wymagał pracownik od swojego menedżera w świecie wirtualnym, do którego obecnie – w związku z tworzeniem się zespołów wirtualnych czy hybrydowych – jest przenoszona ich relacja. Analiza badania wskazuje na zróżnicowany poziom oczekiwań kompetencyjnych pracowników względem menedżera oraz że oczekiwania te są inne dla przedstawicieli różnych pokoleń.

Publisher

Index Copernicus

Subject

General Earth and Planetary Sciences,General Environmental Science

Reference32 articles.

1. Adamczewski, P. (2017). Środowisko SMAC jako determinanta zarządzania 3.0. Przedsiębiorczość i Zarządzanie, 17 (10), 1, 11–22.

2. Biuro Rozwoju Kompetencji (2021). Praca i Kompetencje przyszłości – wnioski z raportu Światowego Forum Ekonomicznego. UMSC. Pobrane z: https://www.umcs.pl/pl/badania-i-raporty,13192,praca-i-kompetencje-przyszlosci-wnioski-z-raportu-swiatowego-forum-ekonomicznego-2020,100615.chtm.

3. Blanchard, K. (2021). Przywództwo wyższego stopnia. Warszawa: PWN.

4. Boyatzis, R. E. (1982). The Component Manager. A Model for Effective Performance. New York: John Wiley & Sons.

5. Frost, P. (2003). Toxic Emotions at Work: How Compassionate Managers Handle Pain and Conflict. Boston–Massachusetts: Harvard Business School Press.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3