Planistyczne aspekty lokalizacji modułowego systemu Zielonej Klasy dla wybranych szkół na terenie Krakowa

Author:

Blazy Rafał1ORCID,Hrehorowicz-Gaber Hanna1ORCID,Błachut Jakub1ORCID,Ciepiela Agnieszka1ORCID,Łysień Mariusz1ORCID,Dudek Jakub1ORCID,Hrehorowicz-Nowak Alicja1ORCID

Affiliation:

1. Politechnika Krakowska, Wydział Architektury

Abstract

W Krakowie, podobnie jakw innych miastach Polski, obserwuje się podejmowanie licznych inicjatyw tworzenia prywatnych przedszkoli i szkół ze względu na rosnące zapotrzebowanie na takie obiekty. W trakcie ostatnich trzech lat sytuacjaw szkolnictwie pogorszyła się za sprawą wirusa COVID-19 oraz przez wojnę w Ukrainie. Obecna sytuacja stwarza zapotrzebowanie na możliwość zastosowania szybkiego w realizacji, efektywnego i możliwie ekonomicznego rozwiązania, które zapewni jednocześnie elastyczność w kwestii doboru lokalizacji dodatkowych przestrzeni dla edukacji prowadzonej na różnych szczeblach. Zespół badaczy jako odpowiedź na powyższe zapotrzebowanie zaproponował wykorzystanie budownictwa modułowego. Opracowano „Szkołę Przyszłości: modularny i mobilny system zielonych klas”, w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania zaproponowanych modułów edukacyjnych, w kontekście uwarunkowań przestrzennych oraz regulacji wynikających z dokumentów planistycznych. Obszarem wytypowanym do analiz szczegółowych była gmina miejska i miasto Kraków. We wskazanych placówkach wykonano badania terenowe, waloryzację uwarunkowań przyrodniczych oraz analizę planistyczną. W licznych przypadkach występują utrudnienia wynikające z niewielkiego udziału powierzchni biologicznie czynnejw terenach szkolnych. Większość badanych obiektów posiada niespójnie zaprojektowaną przestrzeń w swoim najbliższym otoczeniu, jak i w niewielkim stopniu wykorzystuje możliwości wynikające z dostępności komunikacyjnej. Szczególne ograniczenia dotyczą szkół zlokalizowanych w zabudowie historycznej, często objętej ochroną konserwatorską. Ze względu na regulacje zawarte w planach miejscowych, wykluczona jest możliwość realizacji obiektów tymczasowych. Zapisy te powodują utratę mobilności, która była jednymz kluczowych założeń projektu. Zarekomendowano realizację modułów Zielonych Klas jako obiektów w formie platform osadzonych na kołach lub rozważenie realizacji jako obiektów trwale związanych z gruntem.

Publisher

Index Copernicus

Subject

General Medicine

Reference36 articles.

1. Plattner C., Leifer H., Meinel L., „Design Thinking Research – Studying Co-Creation in Practice”, vol. 36. 2011. doi: 10.1016/B978-0-12-387667-6.00013-0.

2. Leifer L., Meinel C., „Design Thinking Research – Looking Further: Design Thinking Beyond Solution-Fixation”. 2019. doi: 10.1007/978-3-319-97082-0_1.

3. Kumulacja roczników. W Krakowie ponad 2,5 tys. uczniów nie dostało się do żadnej szkoły średniej, https://glos.pl, 2022. https://glos.pl/kumulacja-rocznikow-w-krakowie-ponad-25-tys-uczniow-nie-dostalo-sie-do-zadnej-szkoly-sredniej.

4. Bugdalski B., Przez brak miejsc nie wszyscy mogli rozpocząć rok szkolny. Samorządy robią, co mogą, https://www.portalsamorzadowy.pl, 2022. https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/przez-brak-miejsc-nie-wszyscy-mogli-rozpoczac-rok-szkolny-samorzady-robia-co-moga,401638.html.

5. Dobek J. (red.), Architektura i budownictwo szkolne PRL, WSiP, Warszawa 1976.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3