Affiliation:
1. Uniwersytet Pomorski w Słupsku
Abstract
W artykule przedstawione zostały wyniki badania jakościowego nad wyzwaniem, jakie zaproponowano młodzieży w wieku 15–18 lat o nazwie #2dni bez telefonu, którego celem było poznanie znaczenia posiadania smartfona w codziennym funkcjonowaniu młodzieży ze szkoły ponadpodstawowej. Zasadnicze pytanie badawcze dotyczyło określenia, w jaki sposób różne obszary życia młodzieży zdeterminowane są przez dostęp do smartfona i jak brak do niego dostępu zmieni ich funkcjonowanie w tych obszarach. Doświadczenia młodzieży pogrupowane zostały w pięciu kategoriach: komunikacja i relacje w przestrzeni szkolnej i domowej, dostęp do informacji w przestrzeni szkolnej, organizacja dnia codziennego oraz czas wolny. Wyniki wskazują, że w zakresie komunikacji brak dostępu do telefonu sprawił, iż młodzież nawiązała głębszą relację z rodziną i przyjaciółmi, pomimo początkowego poczucia wykluczenia. Podobnie młodzież wypowiadała się w zakresie zagospodarowania czasu wolnego. Brak dostępu do urządzenia mobilnego sprawił, że podjęła aktywności bardziej twórcze i porządkujące jej przestrzeń. Najtrudniejsze okazało się funkcjonowanie w obszarze organizacyjnym i dostępu do informacji, które w dużej mierze przeniesione zostały już w przestrzeń cyfrową, znacznie utrudniając wykonywanie codziennych aktywności.
Reference27 articles.
1. American Psychiatric Association. (2013). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5). Waszyngton–Londyn: Wydawnictwo American Psychiatric.
2. Barabas, M. (2018). Fonoholizm zagrożeniem dla rozwoju dzieci i młodzieży. Edukacja – Technika – Informatyka, 2(24), 92–97.
3. Buksa, Ł. (2022). Pomoc rodzinie z uzależnionym fonoholicznie dzieckiem. Pelplin: Wydawnictwo Bernardium.
4. Czerski, W. (2018). Nomofobia – szczególnie groźna odmiana uzależnienia od telefonu komórkowego. Edukacja – Technika – Informatyka, 3(25), 212–217.
5. Drapikowska, B., Palczewska, M. (2013). Zogniskowany wywiad grupowy oraz techniki projekcyjne jako przykłady jakościowych empirycznych metod badawczych stosowanych w naukach społecznych. Obronność – Zeszyty Naukowe Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej, 3(7), 71–86.