Affiliation:
1. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Katedra Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej
Abstract
Artykuł przedstawia program 10 sesji (spotkań) „Opowieści w drodze”, którego adresatami uczyniono osoby z (niepełno)sprawne Program jest adresowany przede wszystkim do osób, które urodziły się w pełni zdrowe, funkcjonalne, jednak na skutek nieszczęśliwego wypadku czy choroby stały się niepełnosprawne. Ma na celu przepracowanie trudnej sytuacji, zdarzenia krytycznego, uruchomienie strategii zaradczych w walce z kryzysem, pokierowanie życia ku przyszłości, w której narrator odnajdzie sens życia, radość.
Każdą sesję rozpoczyna zwrot „Opowiem wam o…”. Pojedyncza sesja obejmuje inny tematycznie obszar związany z narratorem, jego dotychczasowym życiem, potrzebami czy pragnieniami. W programie określono szczegółowo miejsce odbywania spotkań, czas trwania sesji, zasady uczestnictwa. To przedsięwzięcie podkreśla walory snucia opowieści i jej możliwości oceny zdarzeń (w tym zdarzeń krytycznych, traumatycznych) z przeszłości przez pryzmat czasu teraźniejszego. Odwołuje się również do wątków posthumanistycznych, w których rolę (obok słowa) odgrywają wspomnienia, znaczące przedmioty, pamiątki, dzięki którym człowiek przeżywa na nowo swoje życie, uzewnętrznia je w podjętej opowieści.
Reference15 articles.
1. Bąbel, P. (2009). Samoobserwacja-własne zachowania jako źródło wiedzy o sobie. W: A. Niedźwieńska, J. Neckar (red.), Poznaj samego siebie, czyli o źródłach samowiedzy (155–178). Warszawa: Wydawnictwo SWPS „Academica”.
2. Braidotti, R. (2020). Cztery tezy na temat feminizmu po człowieku. Pobrane z: http://avant.edu.pl/wp-content/uploads/R_Braidotti_Cztery_tezy.pdf.
3. Cytowska, B. (2013). Trudne drogi adaptacji. Wątki emancypacyjne w analizie sytuacji dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną we współczesnym społeczeństwie polskim. Kraków: Impuls.
4. Dąbrowska, M. (2017). Jak myśleć z psami, grzybami i innymi stworzeniami? Posthumanizm wobec kryzysu ekologicznego. Pobrane z: https://journals.umcs.pl/kw/article/view/6335.
5. Demetrio, D. (2000). Autobiografia. Terapeutyczny wymiar pisania o sobie. Kraków: Impuls.