Terapeutyczna moc opowieści w drodze w obszarze pracy z niepełnosprawnymi

Author:

Krawczyk-Bocian Amelia1

Affiliation:

1. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Katedra Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej

Abstract

Artykuł przedstawia program 10 sesji (spotkań) „Opowieści w drodze”, którego adresatami uczyniono osoby z (niepełno)sprawne Program jest adresowany przede wszystkim do osób, które urodziły się w pełni zdrowe, funkcjonalne, jednak na skutek nieszczęśliwego wypadku czy choroby stały się niepełnosprawne. Ma na celu przepracowanie trudnej sytuacji, zdarzenia krytycznego, uruchomienie strategii zaradczych w walce z kryzysem, pokierowanie życia ku przyszłości, w której narrator odnajdzie sens życia, radość. Każdą sesję rozpoczyna zwrot „Opowiem wam o…”. Pojedyncza sesja obejmuje inny tematycznie obszar związany z narratorem, jego dotychczasowym życiem, potrzebami czy pragnieniami. W programie określono szczegółowo miejsce odbywania spotkań, czas trwania sesji, zasady uczestnictwa. To przedsięwzięcie podkreśla walory snucia opowieści i jej możliwości oceny zdarzeń (w tym zdarzeń krytycznych, traumatycznych) z przeszłości przez pryzmat czasu teraźniejszego. Odwołuje się również do wątków posthumanistycznych, w których rolę (obok słowa) odgrywają wspomnienia, znaczące przedmioty, pamiątki, dzięki którym człowiek przeżywa na nowo swoje życie, uzewnętrznia je w podjętej opowieści.

Publisher

Index Copernicus

Reference15 articles.

1. Bąbel, P. (2009). Samoobserwacja-własne zachowania jako źródło wiedzy o sobie. W: A. Niedźwieńska, J. Neckar (red.), Poznaj samego siebie, czyli o źródłach samowiedzy (155–178). Warszawa: Wydawnictwo SWPS „Academica”.

2. Braidotti, R. (2020). Cztery tezy na temat feminizmu po człowieku. Pobrane z: http://avant.edu.pl/wp-content/uploads/R_Braidotti_Cztery_tezy.pdf.

3. Cytowska, B. (2013). Trudne drogi adaptacji. Wątki emancypacyjne w analizie sytuacji dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną we współczesnym społeczeństwie polskim. Kraków: Impuls.

4. Dąbrowska, M. (2017). Jak myśleć z psami, grzybami i innymi stworzeniami? Posthumanizm wobec kryzysu ekologicznego. Pobrane z: https://journals.umcs.pl/kw/article/view/6335.

5. Demetrio, D. (2000). Autobiografia. Terapeutyczny wymiar pisania o sobie. Kraków: Impuls.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3