Affiliation:
1. Politechnika Rzeszowski im. I. Łukasiewicza Wydział Zarządzania Zakład Systemów Zarządzania i Logistyki
Abstract
Celem artykułu było ukazanie szeregu argumentów i przesłanek wskazujących na znaczenie wspólnoty praktyków zarówno w stylu życia pracowników współczesnych organizacji, jak i w funkcjonowaniu organizacji. Coraz częściej obserwuje się znaczny wzrost roli nowego typu specjalistów, tzw. pracowników wiedzy (knowledge workers). Reprezentują oni wysoki poziom wykształcenia i doświadczenia oraz wiedzy specjalistycznej. Do ich najważniejszych zadań należy tworzenie, rozpowszechnianie oraz praktyczne wykorzystanie wiedzy i informacji w organizacji. Ci unikalni pracownicy tworzą swoistego rodzaju społeczności, tzw. wspólnoty praktyków (communities of practice), które funkcjonując i rozwijając się w organizacji, stanowią dla niej spajającą tkankę społeczną. Natomiast udział we wspólnocie praktyków wpływa i kształtuje styl życia pracowników współczesnych organizacji. Artykuł jest opracowaniem przeglądowym o charakterze teoretycznym, natomiast analiza podejmowanej problematyki odbywa się na podstawie przeglądu literatury przedmiotu i nie wyczerpuje całości zagadnienia. Autor skupił się na najistotniejszych obszarach analizowanego zjawiska, korzyściach i zaletach, a także na jego związkach z perspektywy organizacji. Wskazano również na istotny wpływ wspólnot praktyków na sprawność funkcjonowania organizacji oraz na jej sukces rynkowy.
Subject
General Earth and Planetary Sciences,General Environmental Science
Reference25 articles.
1. Beitler, M. (2005). Communities of Practice. Pobrane z: http//www.mikebeitler.com.
2. Brailsford, T. W. (2001). Building a knowledge community at Hallmark Cards. Research Technology Management, September/October.
3. Brdulak, J. J. (2005). Zarządzanie wiedzą a proces innowacji produktu. Budowanie przewagi konkurencyjnej firmy. Warszawa: Szkoła Główna Handlowa.
4. Cewińska, J., Striker, M. (2020a). Elementy stylu życia jako determinanty pracy w zespole. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
5. Cewińska, J., Striker, M. (2020b). Kierowanie zespołami zróżnicowanymi ze względu na styl życia. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.