WPŁYW ŚRODKÓW DOZORU ELEKTRONICZNEGO NA ZMNIEJSZENIE PRZELUDNIENIA W JEDNOSTKACH PENITECJARNYCH

Author:

Gorazdowski Krzysztof1ORCID

Affiliation:

1. Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

Abstract

Celem publikacji jest próba oceny obowiązywania i stosowania w Polsce systemu dozoru elektronicznego (SDE) oraz wskazania jego potencjalnych wad i zalet, w tym rzeczywistego wpływu na zmniejszenie przeludnienia w jednostkach penitencjarnych. W pierwszej części scharakteryzowano system dozoru elektronicznego w kontekście istniejących rozwiązań technicznych oraz wskazano na rys historyczny instytucji, tj. historię rozwoju tego systemu na świecie i źródło jego pochodzenia. W dalszej części zaprezentowano regulacje prawne dotyczące SDE w polskim systemie prawnym na kanwie istniejących aktów prawnych przy uwzględnieniu standardów europejskich. Dalszą problematykę opisano w aspekcie przeludnienia w polskich zakładach karnych, które stanowi jedną z głównych przyczyn wprowadzenia i dalszego rozwijania systemu dozoru elektronicznego w kraju. Przeludnienie w więziennictwie oraz jego skutki, maja negatywny wpływ na realizację zadań polityki karnej państwa, w tym skuteczne wykonywanie kary pozbawienia wolności. Prowadzane wywody stały się podstawą do odpowiedzi na główne pytanie dotyczące rzeczywistego wpływu SDE na rozwiązanie problemu przeludnienia w zakładach karnych oraz zasadniczych zalet jego stosowania. W końcowej części artykułu przywołano także ogólne dane dotyczące liczby osób przebywających w zakładach karnych na przestrzeni ostatnich lat oraz dotyczące ogólnej liczby więźniów, wobec których zastosowano SDE. W podsumowaniu wskazano na pozytywny aspekt przyjętych rozwiązań prawnych z pewnymi zastrzeżeniami oraz potrzebę ich dalszego rozszerzania wobec innych osadzonych. Proces ten powinien prowadzić nie tylko do zmniejszenia przeludnienia w więzieniach, lecz przede wszystkim do obniżenia kosztów wykonywania kary pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu skazanych po odbyciu kary, właściwego traktowania więźniów, utrzymywania przez nich więzów rodzinnych i społecznych oraz redukowania napięcia w ośrodkach pozbawienia wolności.

Publisher

Index Copernicus

Subject

Ocean Engineering

Reference37 articles.

1. B. Stańdo-Kawecka, Dozór elektroniczny w systemie sankcji karnych w wybranych krajach europejskich, „Państwo i Prawo” 2012, nr 5, s. 31.

2. Schwitzgebel K., Schwitzgebel R. L., Pahnke W. N., Sprech Hurd W., 1964, A pro-gram of research in behavioral electronics. Behavioral Science, nr 9 (3), s. 233–238.

3. K. Mamak, Dozór elektroniczny – rozważania na tle kary pozbawienia wolności, kary ograniczenia wolności oraz przestępstwa samouwolnienia (art. 242 1 k.k.), „Cza-sopismo Prawa Karnego i Nauk Penalnych” rok XXI, 2017, z.3.

4. Wzorcowe Reguły Minimalne Narodów Zjednoczonych dotyczące środków o charak-terze nieizolacyjnym (Zasady Tokijskie), Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ 45/110 z dnia 14 grudnia 1990 r., Zalecenie Nr R (92).

5. A. Bałandynowicz, Prawo bez autorytetu-prawo pozbawione sumienia-a wykluczenie społeczne jednostek, „Prokuratura i Prawo”, nr 5/2006.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3