KRAJOWY SYSTEM CYBERBEZPIECZEŃSTWA W ŚWIETLE NAUKI PRAWA ADMINISTRACYJNEGO. UWAGI WYBRANE

Author:

Tyrawa Dominik1ORCID

Affiliation:

1. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Abstract

Krajowy system cyberbezpieczeństwa to nowa instytucja w systemie prawa polskiego. W naturalny sposób jest ona powiązana z prawem nowych technologii. Ustawodawca tworząc to rozwiązanie systemowe zdecydował się uchwalić ustawę, która będzie regulowała w sposób kompleksowy kwestie funkcjonowania tej instytucji. Osiągnięty efekt nie był jednak satysfakcjonujący. Autor zdecydował się w tym opracowaniu skonfrontować jedną z instytucji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, tytułowy system (paradoksem jest to, że ustawa odnosi się także do innych instytucji, co koliduje z jej nazwą i wprowadza rozbieżności w tym zakresie) z pojęciami, które swoje źródło mają w prawie administracyjnym. Efektem tych działań była analiza poprzez wybrane pojęcia, t o jest pojęcie cyberbezpieczeństwa jako jednego z bezpieczeństw rodzajowych, aksjologię tego systemu, jego systemowość, globalne prawo administracyjne, ustrojowe prawo administracyjne, materialne prawo administracyjne czy procesowe prawo administracyjne. Poprzez wskazaną analizę okazało się, że wskazane pojęcia pozwalają nie tylko odczytywać pojęcie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, ale przede wszystkim pojęcia te powinny być źródłem jak intepretować te ustawę czy ewentualnie jak ją zmieniać, tak aby uzyskany rezultat był jak najlepszy, jak najwłaściwszy dla państwa i jak najbardziej przyjazny dla obywatela.

Publisher

Index Copernicus

Subject

Ocean Engineering

Reference30 articles.

1. Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1863 ze zm.).

2. Szpor G., Rozdział 1. Przepisy ogólne. W: Szpor. G., Gryszczyńska A., Czaplicki K. (red.), Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Komentarz, Warszawa: LEX a Wolters Kluwer business, 2019: 37.

3. Banasiński C., Prawne i pozaprawne źródła wymagań dla systemów cyberbezpieczeństwa. W: Banasiński C., Rojszczak M. (red.), Cyberbezpieczeństwo, Warszawa: LEX a Wolters Kluwer business, 2020: 16.

4. Tyrawa D., The Axiological and Legal Aspects of the Multi-faceted Nature of Cybersecuri-ty, W: Karpiuk M., Kostrubiec J. (red.), The Public Dimension of Cybersecurity, Maribor: Institute for Local Self-Governmen, 2022:22.

5. Marczyk M., Cyberprzestrzeń jako nowy wymiar aktywności człowieka – analiza pojęcio-wa obszaru. Przegląd Teleinformatyczny 2018, 1-2: 59-60.

Cited by 2 articles. 订阅此论文施引文献 订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献

1. Cyberthreats in Ukraine, Poland and Slovakia;Cybersecurity and Law;2024-05-09

2. CYBERSECURITY MANAGEMENT – CURRENT STATE AND DIRECTIONS OF CHANGE;International Journal of Legal Studies ( IJOLS );2023-12-31

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3