Temperament a motywacja osiągnięć menedżerów na przykładzie branży farmaceutycznej

Author:

Łukasiński Wiesław1,Kałużna Anna

Affiliation:

1. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Katedra Zarządzania Procesowego

Abstract

Celem artykułu było ukazanie istoty motywacji osiągnięć i temperamentu menedżera. W pracy przyjęto hipotezę, iż istnieje wpływ sił przesądzających o temperamencie menedżera na motywację jego osiągnięć. Realizację obranego celu i zweryfikowanie hipotezy umożliwiło dokonanie przeglądu literatury, przeprowadzenie badania ankietowego (z wykorzystaniem kwestionariuszy PTS, LMI), zbadanie korelacji pomiędzy siłami przesądzającymi o temperamencie menedżera i podskalami pozwalającymi określić motywację jego osiągnięć. Badanie ankietowe zostało przeprowadzone wśród 150 menedżerów zarządzających organizacjami z branży farmaceutycznej. Wykazano dodatnią korelację pomiędzy siłami procesu pobudzenia i ruchliwości procesów nerwowych a większością podskal motywacji osiągnięć. W przypadku siły pobudzenia wyjątek stanowiła odwaga i preferencja trudnych zadań, natomiast w ruchliwości procesów nerwowych –preferencja trudnych zadań i dbanie o prestiż. Jeśli chodzi o siłę procesu hamowania, zidentyfikowano związek z koncentracją na zadaniu. Menedżerów w branży farmaceutycznej cechuje wysoka motywacja. Jej skorelowanie z siłami temperamentu oznacza, że są zdolni do dostosowania się do zmian, czyli jakość funkcjonowania i rozwój organizacji zależą od ich motywacji osiągnięć. Menedżer z wysoką motywacją osiągnięć pracuje wydajniej i angażuje się w wykonywane obowiązki. Praca sprawia mu satysfakcję, dlatego jest mniej skłonny do zmiany miejsca zatrudnienia.

Publisher

Index Copernicus

Subject

General Earth and Planetary Sciences,General Environmental Science

Reference37 articles.

1. Babiak, J., Bajcar, B., Borkowska, A. (2017). Kobiety i mężczyźni na stanowiskach menedżerskich – wyolbrzymione, czy niedoszacowane różnice?, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, 1.

2. Baldoni, J. (2010). Lead your boss. The Subtle Art of Managing Up. Vancouver: Amacon, 9–11.

3. Buble, M., Juras, A., Matic, I. (2014). The relationship between manager’s leadership styles and motivation. Management, 19, 161–193.

4. Cakrt, M., (2006). Kto jest kim. Typy osobowości dla menedżerów. Gliwice: Wydawnictwo One Press, 1–20.

5. Chromjakova, F. (2016). The Key Principles of Process Manager Motivation in Production and Administration Processes in an Industrial Enterprise. Journal of Competitiveness, 8 (1), 95–110.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3