Abstract
Cel pracyCelem artykułu jest przybliżenie pracodawcom oraz osobom zarządzającym kapitałem ludzkim aspiracji zawodowych pokolenia Z.Materiał i metodyOpracowano ankietę, która została podzielona na trzy główne części, pierwsza dotyczy znajomości kompetencji własnych studenta, wiedzy o swoich mocnych i słabych stronach, które są lub będą przydatne w pracy. Druga część poświęcona jest zbadaniu opinii studentów na temat przyszłej „godnej” pracy i trzecia część badająca dostosowywanie się studentów do przyszłej kariery, Następnie opracowane wyniki badań zostały poddane analizie statystyczno-porównawczej dla uwiarygodnienia otrzymanych danych.WynikiPokolenie Z zna swoją wartość, swoje mocne strony, dlatego też zależy im, aby pracodawcy dostosowali miejsca pracy do ich indywidualnych potrzeb.
Z analizy przeprowadzonych badań rysuje się obraz pokolenia Z jako generacji zorientowanej na rozwój osobisty oraz wartości społeczne. Ponad karierą i osiąganiem sukcesów zawodowych stawiają cele związane z życiem prywatnym, w tym realizację własnych pasji i zamiłowań. Praca i kariera nie stanowią dla nich priorytetu i celu samego w sobie, są natomiast środkiem do urzeczywistniania celów i wartości pozazawodowych. Dla reprezentantów generacji Z istotna jest równowaga pomiędzy życiem zawodowym a osobistym.WnioskiProblematyka dotycząca poznania generacji Z powinna stanowić ważny element działań strategicznych firm. Wyniki badania mają nie tylko walor naukowy, ale przede wszystkim praktyczny. Mogą one stanowić realną podpowiedź dla pracodawców, jak skutecznie zarządzać młodymi pracownikami, w jaki sposób budować z nimi relacje, okazywać wsparcie mentalne i dawać regularny feedback w postaci pochwał oraz jak wykorzystać ich potencjał, talenty i kompetencje, by skutecznie osiągać cele: biznesowe, kulturowe czy społeczne.
Publisher
Alcide De Gasperi University of Euroregional Economy in Jozefow, Poland
Reference21 articles.
1. Anisiewicz, U. (2022). Perspektywy rozwoju zawodowego kobiet a działania csr w świetle dyrektywy work-life-balance. In Human rights as a guarantee of smart, sustainable and inclusive growth.
2. Corporate social responsibility and an integrative vision of society - economic and social determinants
3. Barbachowska, B., Dziurzyński, K., Such-Pyrgiel, M., Szejniuk, A. (2014). Bezrobocie a bezpieczeństwo społeczne. Analiza zjawiska na przykładzie powiatu podwarszawskiego. Journal of Modern Science, 21(2), 179-209.
4. Career aspirations of generation Z: a systematic literature review
5. Czarnik S., Górniak J., Jelonek M., Kasparek K., (2022).Raport z badania ludności w wieku 18-69 lat, PARP, Warszawa, s. 12.