Abstract
Cel pracyCelem artykułu jest prezentacja wyników badań dotyczących miejsca i roli celów zarządczych stosowanych od 2016 roku w procesach zarządzania spółkami komunalnymi w Polsce. Istotną uwagę autorzy poświęcili celom ekonomicznym i społecznym, w szczególności analizie znaczenia tych celów w spółkach.Materiał i metodyPodstawową metodą badawczą była analiza dokumentów – treści uchwał podmiotów uprawnionych do wykonywania prawa udziałowych. Łącznie zbadano treści uchwał podejmowanych w każdym roku w 124 spółkach w latach 2017-2023.WynikiWyniki wskazują na dominację celów ekonomicznych i malejący udział celów społecznych wśród celów zarządczych.WnioskiWnioski nie są pozytywne, biorąc pod uwagę to, że spółki te działają w obszarze użyteczności publicznej. Przyczyny tego zjawiska częściowo wynikają z niezbyt fortunnych zapisów ustawy i wieloletnich przyzwyczajeń, w rzeczywistości mają bardziej złożony i wieloaspektowy charakter. Szczególnie niepokojące jest to, że zysk stosowany wcześniej głównie jako miernik ekonomiczny, stał się w świetle przepisów prawa i praktyki gospodarczej – celem działalności, co może przekładać się bezpośrednio na ceny usług spółek komunalnych dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Z kolei malejący udział celów społecznych może m.in. zmniejszać zaangażowanie pracowników oraz ich sprawną i skuteczną współpracę opartą na zaufaniu.
Publisher
Alcide De Gasperi University of Euroregional Economy in Jozefow, Poland
Reference24 articles.
1. Beckerath, H. (1936). MacGregor’s Enterprise Purpose and Profit. The Quarterly Journal of Economics, 50, 2, 367-371.
2. COIG, Lista spółek samorządowych, dostęp: 15.11.2023 z https://www.coig.com.pl/Lista_wykaz_spolek-komunalnych_miejskich_gminnych_powiatowych.php.
3. Hawley, F.B. (1900). Enterprise and Profit. The Quarterly Journal of Economics, 15, 75–105.
4. Hawley, F.B. (1908). The Controversy about the Capital Concept. The Quarterly Journal of Economics 1908, 22, 467–475.
5. Hollenbeck, J. R., Jamieson, B. B. (2015). Human capital, social capital, and social network analysis: Implications for strategic human resource management. Academy of Management Perspectives, 29(3), 370–385.