Abstract
У статті простежено шляхи входження компонента -gate (-гейт) до лексико-словотвірної системи української мови. З’ясовано його функційні властивості. Установлено, що утворення з компонентом -гейт – це маркери негативної характеристики певних скандальних явищ, де головними фігурантами є переважно відомі політичні діячі. Окреслено номінативні функції утворень із компонентом -гейт у лексико-словотвірній системі української мови. Запропоновано типологійну класифікацію лексем із компонентом -гейт. Схарактеризовано методи дослідження аналізованих лексичних одиниць, відзначено, що природа утворень із компонентом -гейт зумовила використання відповідних лінгвістичних методів (описового, тематичної класифікації, функційного). Визначено зовнішні та внутрішні чинники, що сприяють формуванню утворень із компонентом -гейт. Стверджено, що утворення з компонентом -гейт – це переважно іменні динамічні предикати, оскільки вони позначають процеси і події. Засвідчено, що в українській мові гейт уживається як самостійний повноцінний, фонетично і словотвірно засвоєний формант, замінюючи ад’єктивно-субстантивне сполучення.
Publisher
H. S. Skovoroda Kharkiv National Pedagogical University
Reference14 articles.
1. Бойков, В. (2011). Приключения скандального суффикса: роль заимствования одной словообразовательной морфемы в создании политического имиджа.Східнослов’янська філологія: Мовознавство, 21, 24–41.
2. Головченко, В. (2011). Вотергейт. У Левенець, Ю., & Шаповал, Ю. (Ред.) Політична енциклопедія (с. 121). Київ: Парламентське видавництво.
3. Городенська, К. (2013). Нові явища та процеси в українському словотворенні: динаміка чи деструкція словотвірних норм? Українська мова, 2, 3–12.
4. Громовенко, В. (2017). Особливості словотворення політичних неологізмів в українській та англійській мовах. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія: Філологія, 30 (Т. 1), 136–138.
5. Заботкина, В. (1989). Новая лексика современного английского языка. Москва: Высш. шк.