Abstract
Сьогодні Україна робить перші спроби впровадження освіти, яка б дозволяла людям з особливим освітніми потребами навчатися без обмежень поряд із однолітками, які типово розвиваються. Щоб зменшити кількість помилок на шляху до інклюзії, необхідно звернутися до історії включення дітей з порушенням психофізичного розвитку у країнах, що мають багаторічний успішний досвід роботи з такими дітьми у загальноосвітніх навчальних закладах. Тому у статті розглядається передовий досвід роботи з дітьми з особливими потребами у таких країнах, як: Великобританія, Канада та США.
Мета статті - висвітлити основні етапи становлення інклюзивної освіти в англомовних країнах, а також розглянути та проаналізувати основні підходи, що вплинули на сучасне включення дитини з розладом спектру аутизму до загальноосвітнього середовища.
Для вирішення поставленої мети були використані загальнонаукові методи, такі як аналіз, синтез, систематизація наукових джерел; а також історико-педагогічні методи: ретроспективний та структурно-хронологічний аналіз.
У статті аналізуються питання становлення інклюзивної освіти у Великобританії, Канаді, США на прикладі дітей з розладом спектру аутизму. На основі першоджерел виділено три етапи становлення інклюзивної освіти в другій половині ХХ століття: сегрегація, інтеграція та інклюзія. Розглянуто та проаналізовано основні ідеї та підходи, які значно вплинули на розуміння причин розладу та способи інтеграції дитини з аутизмом, а саме: психоаналіз та біхевіоральна терапія (прикладний аналіз поведінки). Також у статті були виділені основні стратегії та методи включення такої дитини до загальноосвітніх класів, які були успішно впроваджені у зарубіжних країнах.
Publisher
H. S. Skovoroda Kharkiv National Pedagogical University
Reference13 articles.
1. Bettelgeim B. (2013) Pustaia krepost. Detskiy autizm i rozhdenie Ya [Empty fortress. Child autism and birth I.]: (Trans. from English). 2-e izd, Moskva: Akademicheskiy Proekt; Fond «Mir» (in Russian).
2. Cooper J.O., Heron T.E., Heward W.L. (2)14) Applied Behavior Analysis. Harlow.
3. Erts Yu.V. (2013) Ynkliuzyia detei s autyzmom v obshcheobrazovatelnoi systeme: obzor tselei i stratehyi. [Inclusion of children with autism in the general education system: review of goals and strategies]. Vestnyk asssotsyatsii psikhiatrov Ukrainy (1). Retrieved from http://www.mif-ua.com/archive/article/35074 (in Russian).
4. Libling M. M. (2014) Desiat argumentov protiv AVA-terapii. [Ten arguments against AVA therapy] Detskii autizm: puti ponimaniia i pomoschi (20). Retrieved from https://alldef.ru/ru/articles/almanah-20/desjat-argumentov-protiv-aba-terapii (in Russian).
5. Lovaas, O. I., Koegel, R., Simmons, J. Q., & Long, J. S. (1973). Some generalization and follow-up measures on autistic children in behavior therapy1. Journal of Applied Behavior Analysis, 6(1), 131–165. https://doi.org/10.1901/jaba.1973.6-131