Author:
Шандрук Сергій,Чернець Богдан
Abstract
Актуальність дослідження: визначається недостатньою концептуалізацію креативного потенціалу та його впливу на психологічне благополуччя особистості.
Мета дослідження: вивчення психологічного змісту креативного потенціалу та його складових, що виступають детермінантами психологічного благополуччя у студентів.
Методи дослідження: малюнковий субтест тесту креативності Е. Торренса, тест вербальної креативності С. Медніка, методика дослідження соціальної креативності, методика дослідження комунікативної креативності, методика «Метакреативні здібності», методика дослідження пошуку гострих відчуттів, методика психодіагностики саморегуляції творчої діяльності, методика САМОАЛ, методика дослідження здатності до саморозвитку, методика вивчення життєтворчих здібностей, методика «Рівень співвідношення цінності та доступності в різних життєвих сферах».
Результати дослідження: у статті представлені результати теоретичного аналізу феномену креативного потенціалу, виявлено вплив його складових на психологічне благополуччя особистості.
Висновки:У результаті концептуалізації феномену креативного потенціалу особистості виявлено його базисні компоненти, що представлені образною та вербальною креативністю, що дозволяють розв’язувати творчі завдання будь-якого змісту у будь-якому предметному полі незалежно від специфіки провідної діяльності суб’єкта; соціально-психологічні компоненти, що представлені креативним середовищем, у якому реалізується творча діяльність, комунікативна та соціальна креативність, які уможливлюють творчий характер спілкування та взаємодії у групі; регулятивні компоненти креативного потенціалу, що представлені мотивацією творчості як інтересом до творчої діяльності, готовністю до ризику як схильністю до розв’язання складних завдань та пошуку гострих відчуттів, метакреативністю як регулятивним механізмом творчої діяльності.
Publisher
H. S. Skovoroda Kharkiv National Pedagogical University
Reference24 articles.
1. Абалкин Л. М. (1981). Диалектика социалистической экономики. М.
2. Ананьев В.А. (2006). Основы психологии здоровья / Виктор Алексеевич Ананьев. – СПб.: Речь.
3. Батаршев А.В. (2005). Базовые психологические свойства и самоопределение личности: Практическое руководство по психологической диагностике. СПб.: Речь.
4. Большакова А.М. (2010). Опитувальник життєтворчих здібностей. Вісник НТУУ “КПІ”. Філософія. Психологія. Педагогіка, 2. 70-75.
5. Грецов А. Г. (2008). Тренинг креативности для старшеклассников и студентов. СПб.: Питер.