КОГНІТИВНИЙ ДИСКУРС СУЧАСНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ МІСТЯНИНА: НОВА ПАРАДИГМА ПІДГОТОВКИ ПСИХОЛОГА

Author:

Нікітіна Оксана,Резван Оксана,Тихонович Вікторія

Abstract

Актуальність дослідження. Інтернет та селфі-залежність є соціальними проблемами, що дедалі зростають у всьому світу. Їх осмислення привертає увагу дослідників і клініцистів психічного здоров’я, хоча рівень розробок все ще знаходиться на початковому етапі, що відбивається на звужених можливостях якісної психодіагностики та психокорекції сучасних залежностей містянина при наявному практичному запиті. Мета дослідження: обґрунтування необхідності включення до програми підготовки майбутніх фахівців з соціально-психологічного супроводу у мегаполісі блоку дисциплін, які мають озброїти студентів знаннями з психодіагностики та психокорекції сучасних залежностей містянина. Вибірка. 1) група залежних підлітків (n=21) та дорослих клієнтів (n=44); 2) група студентів (n=56). Результати і висновки. Визначено необхідність розробки комплексної моделі для пояснення поведінки людини, пов’язаної з Інтернет-взаємодіями, та осмислення складної системи психосоціальних чинників, обумовлених Інтернет та селфі-залежністю. За даними аналізу запитів залежних клієнтів різного віку діагностовано більшу уразливість підлітків, у порівнянні з дорослими, у прояві пристрасного ставлення до Інтернету, що узгоджується з емпіричним результатами досліджень, здійснених в інших країнах. В цілому, відсоток звернень респондентів з Інтернет-залежністю склав третину запитів у групах залежних підлітків та дорослих. Значущою проблемою для студентів визначено кіберкомунікативну залежність, що призводить до розповсюдження проявів селфі-залежності. Отримані результати дозволили розробити програму психокорекції Інтернет та селфі-залежності у студентів, а її апробація засвідчила ефективність. Теоретичний аналіз та емпіричні дослідження обґрунтовують необхідність подальшого розвитку напрямків психодіагностики та психокорекції сучасних залежностей містян та актуальність їх вивчення у рамках відповідних дисциплін при підготовці майбутніх психологів.

Publisher

H. S. Skovoroda Kharkiv National Pedagogical University

Subject

General Engineering

Reference27 articles.

1. Асєєва Ю. О. (2021). Психологічні засади кіберадикцій в підлітковому та юнацькому віці: дис. … д. псих. наук: 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. Одеса, Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського.

2. Бєлінська І. В. (2019). Роль кіберпрактик у формуванні інтернет-залежності у студентської молоді. Кіберсоціалізація в умовах інформаційної війни. Матеріали ІІІ науково-практичного семінару (м. Київ, 13 травня 2019 р.). http://mediaosvita.org.ua/book/ii-mizhinstytuts…matsijnoyi-vijny/.

3. Мацьоха Т. (2017). Інтернет-залежність української молоді: сучасний стан проблеми. https://commons.com.ua/uk/internet-zalezhnist/.

4. Силка О. О. (2019). Селфі-адикція: теоретичний огляд проблеми. Young Scientist, 2 (66). 163-166.

5. Фоменко К. І., Дереповська М. О. (2021). Психодіагностика селфі-залежності як заміщення психологічного дефіциту. Вісник ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Психологія. 65. 275-292.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3