Author:
Комісова Т. Є.,Іонов І. А.,Коваленко Л. П.,Гладкіх А. М.
Abstract
Досліджено потенційний вплив компонентів тютюнового диму легкими цигарками «Прилуки» на організм щурів, що підлягали хронічній тютюновій інтоксикації, за вмістом у їх сироватці крові основного метаболіту нікотину-тіоцианіду К (котиніну); виявлено особливості активності неферментативної антиоксидантної системи та активності ензимної частини антиоксидантної системи на тлі тютюнової інтоксикації; з’ясовано активність процесів перекисного окиснення ліпідів при хронічному пасивному тютюнопалінні. Експериментально доведено, що під впливом пасивного обкурювання організму щурів знижується активність ферментативних та неферментативних ланок антиоксидантної системи організму, які відповідають за контроль вмісту вільних радикалів та активних форм оксигену в крові, регулюють їх вміст. Встановлена тенденція щодо зниження активності глутатіонпероксидази в крові щурів, які піддавались хронічній дії тютюнового диму легкими цигарками: у самців – на 7%, у самок – на 5% у порівнянні із контрольними групами. Показано, що пасивне тютюнопаління, спричинене легкими тютюновими виробами, призводить до інтенсифікації процесів ПОЛ (перекисне окиснення ліпідів), що супроводжується збільшенням концентрації в організмі продуктів, які володіють високою реакційною спроможністю та можуть чинити системну пошкоджуючу дію на клітину. Виявлено підвищення рівня МДА (малоновий діальдегід) в групах самців і самиць, яких піддавали хронічному обкурюванню легкими цигарками: вміст МДА в крові самців, яких піддавали впливу пасивного тютюнопаління, статистично значимо збільшився у порівнянні із контрольною групою на 16%, а у самиць – на 12%. З’ясовано, що концентрація вітаміну А у самців, які піддавались хронічному пасивному тютюнопалінню, мала тенденцію до зниження, тоді як у самиць – майже не змінилася, разом з тим під впливом компонентів тютюнового диму відмічається статистично значиме зниження концентрації каротиноїдів. Хронічне пасивне тютюнокуріння самців і самок щурів не мало впливу і на концентрацію вітаміну С.
Publisher
H. S. Skovoroda Kharkiv National Pedagogical University
Reference18 articles.
1. Anderson C., Majeste A., Hanus J., Wang S. (2016) E-Cigarette Aerosol Exposure Induces Reactive Oxygen Species, DNA Damage, and Cell Deathin Vascular Endothelial Cells. Toxicological Sciences. 154 (2): 332–340, doi:10.1093/toxsci/kfw166.].
2. Basant K.P., Treasaden I.H., Cocchi M., Tsaluchidu S., Tonello L., Ross B.M. (2008) A comparison of oxidative stress in smokers and non smokers: an in vivo 395 human quantitative study of n 3 lipid peroxidation. BMC Psychiatry 8(1): 58−67.
3. Birben E., Sahiner M., Sackesen C., Erzurum S., Kalayci O. (2012) Oxidative stress and antioxidant defense. World Allergy Organization Journal 5 (1): 9– 19. doi: 10.1097/wox.0b013e3182439613
4. Bokhan, Yu., Forostovska, T. (2020). Vmist tiotsianativ (rodanidiv) v slyni yak marker tyutyunopalinnya. SCIENTIFIC COLLECTION «INTERCONF» 1(37): 800−803 https://ojs.ukrlogos.in.ua/index.php/interconf/article/vi ew/6936/6909
5. Danchuk V.V. (2006) Peroksydne okysnennia u silskohospodarskykh tvaryn i ptytsi. Kamianets-Podilskyi