АНОТОТОВАНИЙ ПЕРЕЛІК ГІГРОФОРОВИХ ГРИБІВ (AGARICALES, BASIDIOMYCOTA) УКРАЇНИ

Author:

Chvikov V.,Prylutskyi О.

Abstract

Hygrophoraceae є родиною у складі порядку Agaricales, що включає 26 родів та близько 690 видів, серед яких ектомікоризні, ліхенотвірні, бріофільні гриби, гумусові та підстилкові сапротрофи. Деякі з-поміж них, наприклад, представники родів Cuphophyllus, Hygrocybe, Neohygrocybe та Porpolomopsis, тісно пов’язані з природними луками та є чутливими до наявності нітрогенвмісних добрив у ґрунті. Це робить їх індикаторними видами луків з високою природоохоронною цінністю. Попри те, що окремі споcтереження Гігрофорових траплялися в рамках ширших досліджень агарикоїдних грибів, вони ніколи не були об’єктом спеціального вивчення. Відтак наявні дані щодо Гігрофорових грибів України вимагають узагальнення та ревізії. Ми підсумували наявні дані з траплянь Гігрофорових в Україні, включно з опублікованими працями, відритими базами даних, спостереженнями любителів, а також неопублікованими гербарними матеріалами. Також ми наводимо оригінальний опис рідкісного у Європі виду Haasiella venustissima (Fr.) Kotl. & Pouzar ex Chiaffi & Surault, що наводиться для України вперше. Чеклист Гігрофорових України нараховує 66 видів. Провідними родами є Hygrophorus (22 види), Hygrocybe (17 видів) та Arrhenia (10 видів); 5 видів серед них, (Hygrocybe punicea, Hyrgocybe splendidissima, Neohygrocybe nitrata, Neohygrocybe ovina, Porpolomopsis calyptriformis), є загрожуваними та згідно з “ Червоним Списком IUCN” відносяться до категорії “Вразливі” (VU). Знахідки 22 видів розглядаються як сумнівні. Найбільше видів Гігрофорових було виявлено на території Карпатських Лісів та Лівобережного Лісостепу, що, ймовірно, більшою мірою зумовлене нерівномірною дослідженістю території України, аніж біогеографічними причинами. Попри тривалу історію досліджень та значний обсяг накопичених відомостей, ми очікуємо суттєві доповнення до чеклиста в майбутньому. Необхідними передумовами цього ми вважаємо цілеспрямовані обстеження трав’яних угруповань, ширше задіяння методів молекулярно-генетичної ідентифікації, а також впровадження сучасних стандартів роботи з даними про біорізноманіття, зокрема фотографування свіжих базидіом, оцифровування спостережень та вивантаження їх до відкритих баз даних.

Publisher

H. S. Skovoroda Kharkiv National Pedagogical University

Reference73 articles.

1. Ainsworth G.C., Bisby G.R., Kirk P.M. (eds) (2001) Ainsworth & Bisby’s dictionary of the fungi, 9th ed., Wallingford, Oxon, UK: CABI Publishing.

2. Akulov O.Yu., Usichenko A.S., Leontyev D.V., Yurchenko E.O., Prydiuk M.P. (2003) Annotated checklist of aphyllophoroid fungi of Ukraine. Mycena 2:1–76.

3. Andrianova T.V., Haiova V.P., Heluta V.P., Dudka I.O., Isykov V.P., Kondratyuk S.Ya., Krivomaz T.I., Kuzub V.V., Minter D.W., Minter T.J., Prydiuk M.P., Tykhonenko Yu.Ya. (2006) Fungi of Ukraine [online, version 1.00]. Available from: www.cybertruffle.org.uk/ukrafung/ukr [Accessed 01.01.2020].

4. Bazûk I.V. (2003) Agaricoid fungi of Ukrainian Roztocze forests. Ukrainian National Forestry University Publishing.

5. Bedenko E.P. (1985) Materials to mycoflora of the Central Russian Upland І. Taxonomy news on Cryptogramic plants 22:110–114.

Cited by 1 articles. 订阅此论文施引文献 订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3