Author:
Пасісниченко В. Л.,Пасісниченко І. М.
Abstract
У статті аналізуються теорії складності (complexity theories) з точки зору доцільності їх використання в дослідженнях соціальних теоретиків. Відкриття можливості вивчення складних систем, яким притаманні властивості самоорганізації як аутопойезису, нелійності та стану нерівноваги, спонукало соціальних теоретиків до використання інструментарію науки про складність у дослідженнях соціальної складності в межах політології, соціології, міжнародних відносинах та інших дисциплінах про суспільство та людину.
В якості конкретного прикладу розглядається відповідний внесок у соціальну теорію соціолога Джона Уррі. Всупереч емпіричній та позитивістській традиції він запропонував пост-дисциплінарний підхід на підставі того, що як соціальні, так і природничі науки характеризуються належністю до складних систем. Наш аналіз еволюції його поглядів фіксує в якості її початкового і фундаментального етапу саме теорію складності. Її можна назвати головним поворотом, який Дж. Уррі здійснив у соціальній теорії. Всі інші його інновації, зокрема теорія соціальної мобільності та геоекологічний підхід у питаннях природи, планетарного споживання і людського тіла, стали закономірним наслідком цього фокусу на теорії складності.
Publisher
H. S. Skovoroda Kharkiv National Pedagogical University
Reference29 articles.
1. Axelrod, R. 1997. The complexity of cooperation. Princeton, NJ: Princeton University Press
2. De Marchi, S. 2005. Computational and mathematical modeling in the social sciences. New York: Cambridge University Press
3. Dennis, K. and Urry, J. 2008. After the Car. Cambridge: Polity.
4. Elliott, A and Urry, J. 2010. Mobile Lives. London: Routledge.
5. Eve, R., Horsfall, S. and Lee, M. 1997. Chaos, complexity and sociology. Thousand Oaks:Sage.