Abstract
Мета. Метою цієї роботи є висвітлення результатів оцінювання й аналізу тенденцій, сучасного стану й галузевих особливостей розвитку інноваційної діяльності аграрних підприємств і готовності до агробізнесу 4.0.
Методологія / методика / підхід. У дослідженні використано такі методи: бібліометричний і кластерний аналіз за допомогою програми VOSviewer – для визначення стану й кластеризації досліджень на основі бази Scopus; розрахунково-аналітичний – для розрахунку глобального індексу цифрової трансформації та готовності до агробізнесу 4.0 України й країн ЄС, оцінювання інноваційної діяльності аграрних підприємств; групування – для аналітичної обробки результатів розрахунків; кореляційний аналіз – для виявлення взаємозв’язку між окремими індексами; математичне вирівнювання динамічних рядів – для визначення тенденцій зміни й прогнозування показників інноваційної активності; графічний і картографічний – для наочного представлення здобутих результатів; монографічний та абстрактно-логічний – для узагальнення результатів оцінювання. Емпіричною базою дослідження були глобальні індекси інновацій, дані Євростату, Державної служби статистики України та дані аграрних підприємств Харківської області.
Результати. Абсолютним лідером за глобальним індексом цифрової трансформації та готовності до агробізнесу 4.0 була Швеція (81,3 бала зі 100 можливих). Серед аналізованих країн Україна посіла останнє 29-те місце (49,7 бала), що свідчить про дуже низький рівень цифрової трансформації та готовності до агробізнесу 4.0. Здійснено оцінку інноваційної активності аграрних підприємств, що дало змогу ідентифікувати тенденції, сучасний стан і галузеві особливості (у рослинництві на прикладі пшениці озимої, у тваринництві на прикладі молока) указаної активності. У рослинництві підприємства вирізнялися дещо вищим рівнем інноваційної активності, ніж у тваринництві, однак відмінності не дуже істотні. Аналіз інноваційної активності аграрних підприємств у європейському й національному вимірі засвідчив наявність великих можливостей щодо інноваційно-випереджального розвитку аграрного сектора, реалізація яких часто гальмується дефіцитом фінансових ресурсів і недостатньо ефективною політикою щодо впровадження інновацій.
Оригінальність / наукова новизна. Уперше представлено результати розрахунку й аналізу глобального індексу цифрової трансформації та готовності до агробізнесу 4.0 України й країн ЄС. Набули дальшого розвитку методологічні положення про оцінювання інноваційної активності аграрних підприємств у частині використання непрямих показників про кількість і питому вагу суб’єктів, які досягли певного рівня продуктивності, а також порівняння між собою показників України та ЄС.
Практична цінність / значущість. Результати можуть бути використані для (і) удосконалення політики щодо поліпшення інноваційної активності аграрних підприємств з урахуванням галузевих особливостей і досягнутого рівня; (іі) оцінювання на рівні країн глобального індексу цифрової трансформації та готовності до агробізнесу 4.0; (iii) ухвалення менеджерами аграрних підприємств управлінських рішень щодо підвищення їхньої інноваційної активності.
Publisher
Institute of Eastern European Research and Consulting
Cited by
2 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献