Abstract
Українське суспільство, зокрема педагогічна спільнота, стикаються зі складними викликами військової агресії, масової еміграції та соціальної апатії, що впливають на учнівську молодь. Поточне дослідження спрямоване на розвиток виховних стратегій, що підтримують оптимізм та життєву успішність учнів, ураховуючи міжнародні та національні правові стандарти, концепції "Нова українська школа" та гуманістичну педагогіку. Метою статті є рефлексивне осмислення та порівняння результатів досліджень життєвого оптимізму учнів у вітчизняному та зарубіжному науковому дискурсі. В якості теоретичних методів використано логіко-семантичний аналіз зарубіжних і вітчизняних психолого-педагогічних джерел з дослідженнями формування оптимізму, а також узагальнення і порівняння отриманої інформації для формулювання висновків проведеного дослідження. Емпіричними методами стали аналіз нормативно-правових документів і опитувань учнів молодшої та середньої школи, в також дослідження методом опитування. Дискурсивний аналіз сучасних наукових джерел, присвячених вивченню ролі і значення життєвого оптимізму у формуванні життєвої успішності, дозволив уточнити сучасні наукові підходи до розвитку життєвого оптимізму серед учнів і підкреслити його важливість для підтримки психічного та фізичного здоров'я. Та прийти до висновку, що навички оптимізму можуть допомогти студентам виховати в собі життєву витривалість для подолання негативних обставин, стимулюють мотивацію до постійного особистісного розвитку, підтримують бажання стати відповідальними та ініціативними громадянами, готовими до змін та впевненими у власних здібностях конкурентоспроможними професіоналами. Крім того, вони сприяють покращенню загального самопочуття та мають позитивний вплив на показники здоров'я у довгостроковому аспекті. Реінтерпретація висновків попередніх наукових розвідок і результатів нашого дослідження доводить, що оптимізм не лише сприяє досягненню успіху, а й має значущий вплив на загальний рівень задоволення життям та соціальну адаптацію. Це підкреслює важливість включення виховних стратегій, які сприяють розвитку оптимізму, у загальноосвітній процес. Результати цієї та суміжних робіт можуть бути корисними як для психологів, керівників та інших спеціалістів, які працюють у галузі особистісного розвитку та ефективного управління, так і для співробітників закладів середньої освіти.
Publisher
Research and Educational Innovation Center of Social Transformations
Reference35 articles.
1. Abramson, L. Y. (2000). Optimistic cognitive styles and invulnerability to depression. In J. E. Gillham (Ed.), The science of optimism and hope: Research essays in honor of Martin E. P. Seligman (pp. 75–98). West Conshohocken, PA: Templeton Foundation Press.
2. Ames, M. E., Rawana, J. S., Gentile, P., & Morgan, A. S. (2015). The protective role of optimism and self-esteem on depressive symptom pathways among Canadian aboriginal youth. Journal of Youth and Adolescence, 44, 142–154. DOI: 10.1007/s10964-013-0016-4
3. Bekh, І. D. (Ed.) (2018). Prohrama «Nova ukrainska shkola» u postupi do tsinnostei [Programme "New Ukrainian School" in the pursuit of values]. Kyiv. Retrieved from https://ipv.org.ua/prohrama-nova-ukrainska-shkola/ [in Ukrainian].
4. Bekh, І. D. (2015). Vybrani naukovi pratsi. Vykhovannia osobystosti [Selected scientific works. Education of the personality] (Vol 1). Chernivtsi : Bukrek. [in Ukrainian].
5. Cluzhba yakosti osvity Ukrainy D. [Education Quality Service of Ukraine D.] (2023). Doslidzhennia yakosti orhanizatsii osvitnoho protsesu v umovakh viiny u 2022/2023 navchalnomu rotsi [Study of the quality of the educational process in the conditions of war in the academic year 2022/2023]. Retrieved from https://sqe.gov.ua/wp-content/uploads/2023/04/yakist-osvity-v-umovah-viyny-web-3.pdf [in Ukrainian].