Abstract
Сучасний світ стикається з викликами, спричиненими триваючими військовими конфліктами, що залишають глибокий відбиток на суспільстві та індивідах, змушуючи звертати особливу увагу на процеси соціальної реабілітації. Стаття зосереджена на аналізі та порівнянні методів та підходів до соціальної реабілітації, зокрема, й з урахуванням застосованих у різних країнах, з метою подолання наслідків воєнних дій на індивідуальному та колективному рівнях. Розглянуто різноманітні аспекти соціальної реабілітації, включаючи психологічну підтримку, професійну адаптацію, розвиток спільноти та інтеграцію в суспільство. Проведено порівняння основних понять у дефініційному ряді, а саме: соціальна адаптація, резильєнтність та соціальна реабілітація. В статті представлено дослідження кейсів із Сполучених Штатів, Ізраїлю, Канади та інших країн, що мають значний досвід у сфері відновлення після військових конфліктів. Особлива увага приділена викликам, з якими стикається Україна у зв'язку з останніми військовими подіями в країни, та можливостям адаптації міжнародного досвіду до українських реалій. Аналізуючи світовий досвід, ідентифіковано ключові фактори успіху, такі як міжсекторальна координація, інноваційні підходи до терапії та реабілітації, а також залучення громадськості до підтримки ветеранів і цивільних, постраждалих від війни. Висвітлюючи проблеми та бар'єри на шляху до ефективної соціальної реабілітації в Україні, у роботі запропоновано низку практичних рекомендацій щодо політики та практики, спрямованих на підвищення ефективності реабілітаційних програм, акцентуючи на необхідності інтеграції міжнародного досвіду та адаптації його до специфічного контексту України. Стаття носить теоретичний характер.
Publisher
Research and Educational Innovation Center of Social Transformations
Reference16 articles.
1. Thoradeniya, K. (2017). War-affected children and psycho-social rehabilitation. Sri Lanka Journal of Social Sciences, 40(1), 17-30. DOI: 10.4038/sljss.v40i1.7498.
2. Onishchenko, N., Perelygina, L., Nazarov, O., Karikov, S., Riabinina, O., & Gontarenko, L. (2023). Psychosocial support in the process of social rehabilitation: prospects for recovery and reintegration. Revista de Gestão e Secretariado (Management and Administrative Professional Review). DOI: https://doi.org/10.7769/gesec.v14i10.2879.
3. Chernetska, Yа., & Gorelov, I. (2023). Reabilitatsiia viiskovosluzhbovtsiv, skhylnykh do adyktyvnoi povedinky [Rehabilitation of military personnel prone to addictive behavior]. Sotsialna pedahohika: teoriia ta praktyka - Social pedagogy: theory and practice, 2. https://doi.org/10.12958/1817-3764-2023-2-58-65 [in Ukrainian].
4. Serhieieva, Ya. S. (2023). Aspects of the evolution of the concepts of providing social services to the population. Modern strategies of sustainable development of the state and society in the context of global challenges. International scientific conference Wloclawek, (Republic of Poland August 2–3, 2023). DOI https://doi.org/10.30525/978-9934-26-333-0-9.
5. Diachenko, I., Brodska, L., Serebryakov, O., Samborska, N., & Kharytonova, N. (2024). The influence of social and individual determinants on the Ukrainian military during wartime. Accepted manuscript. Interpersona: An International Journal on Personal Relationships. DOI: https://doi.org/10.23668/psycharchives.14201