Abstract
У статті досліджено основні тенденції розвитку жіночого підприємництва та його особливості в Україні. Відмічено, що жіноче-підприємництво це новий тренд у світовій економіці, який підсилюється активністю жінок у підприємницькій сфері. Гендерний розрив у підприємництві в Україні залишається, проте неупинно скорочується. Створення сприятливих умова для розвитку жіночого-підприємництва може стати одним із ефективних напрямів зайнятості та зменшення напруги, яка виникла у суспільстві через війну та вимушене переміщення населення. Жінки-підприємниці найчастіше спрямовують свою енергію на сфери бізнесу, пов'язані з наданням послуг населенню (дитячі садочки і школи, розвивають магазини у форматі онлайн і офлайн, надають послуги у сфері краси, а також займаються шиттям одягу та керують кондитерськими). Виділено вісім типів проблем, які мають прямий чи опосередкований вплив на діяльність жіночого-підприємництва та дано їх коротку характеристику. Загалом за характеристиками загальних аспектів жіночого підприємництва визначено його нові можливості, оскільки будучи відносно не великими за розміром, обсягом капіталу та кількістю найманих працівників вони створюють буферну зону для розвитку як на регіональному, так і на загальнодержавному рівні. Згруповано і узагальнено можливості та перспективні сфери розвитку жіночого підприємництва в Україні, оскільки це важливо не тільки для формування політики зайнятості жінок на майбутнє, а й для вирішення поточних, часом досить гострих проблем формування своєї кар'єри. Очевидно, що жінки-підприємниці потребують державної підтримки. Однак ця підтримка повинна бути націленою не лише на компанії, але й безпосередньо на жінок-підприємниць. Перш за все, жінкам необхідно мати можливість вірити в себе, отримувати позитивні приклади успіху від інших жінок-підприємниць. Тип статті: емпіричний.
Publisher
Research and Educational Innovation Center of Social Transformations
Reference13 articles.
1. Ihnatovych, O. S. (2023). Rol zhinochoho pidpryiemnytstva u suchasnii ekonomitsi ta mozhlyvosti dlia rozvytku hendernoi rivnosti [The role of women's entrepreneurship in the modern economy and opportunities for the development of gender equality]. In M. Ye. Rohozy & H. V. Karnaukhovoi (Eds.), ХІІІ Mizhnarodnoi naukovo-praktychnoi internet-konferentsii “Ekonomika sohodni: problemy modeliuvannia ta upravlinnia” – The XIII International Scientific and Practical Internet conferences “Еconomy today: problems of modeling and management” (Poltava, November 22-23, 2023). (pp. 46-48) [in Ukrainian].
2. Kaznova, O. (2021). Zhinoche pidpryiemnytstvo − neimovirna syla u pobudovi ekonomiky: yak vidbuvsia SHE Congress 2021 [Women's entrepreneurship is an incredible force in building the economy: how SHE Congress 2021 took place] (29.03.2021). ligazakon.net. Retrieved from https://biz.ligazakon.net/news/202539_zhnoche-pdprimnitstvo--neymovrna-sila-u-pobudov-ekonomki-yak-vdbuvsya-she-congress-2021 [in Ukrainian].
3. Kharlamova, H., & Stavytskyi A. (2020). Henderne pytannia v pidpryiemnytskii diialnosti: suchasne spryiniattia pidpryiemtsiv [Gender issue in entrepreneurship: modern perception of entrepreneurs]. Visnyk Kyivskoho natsionalnoho universytetu imeni Tarasa Shevchenka. Seriia: Ekonomika. − Bulletin of Taras Shevchenko Kyiv National University. Series: Economy, 3(210), 42-52. DOI: https://doi.org/10.17721/1728-2667.2020/210-3/6 [in Ukrainian]
4. Kozhen druhyi malyi biznes v Ukraini vidkryvaiut zhinky [Every second small business in Ukraine is opened by women]. (2023, March 8). Opendabot: vebsait − Opendabot: website. Retrieved from https://opendatabot.ua/analytics/businesswoman-in-war-2022 [in Ukrainian].
5. Kraus, N., Kraus, K., & Pochenchuk, H. (2023). Zhinoche pidpryiemnytstvo: ryzyky, instrumenty pidtrymky, mekhanizmy realizatsii [Women's entrepreneurship: risks, support tools, implementation mechanisms]. Innovation and Sustainability − Innovation and Sustainability, (2), 46-59. DOI: https://doi.org/10.31649/ins.2023.2.46.59 [in Ukrainian].