Abstract
В статті обґрунтовані висновки про те, що при розслідуванні кримінальних правопорушень у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку виникає необхідність у залученні до проведення слідчих (розшукових) дій експертів у галузі комп’ютерних технологій (або інформаційних технологій). При цьому, найбільш розповсюдженим і результативним видом використання спеціальних знань у цій галузі являється призначення і проведення експертизи комп’ютерної техніки і програмних продуктів. Крім того, у зв’язку із специфікою вчинених кримінальних правопорушень у сфері комп’ютерних технологій і необхідністю залучення до участі у кримінальному процесі обізнаних осіб, які володіють спеціальними знаннями у галузі комп’ютерних технологій, комп’ютерної техніки, комп’ютерних мереж, призначення експертизи комп’ютерної техніки і програмних продуктів вкрай актуальне та необхідне під час розслідування всіх кримінальних правопорушень, які вчинені із застосуванням комп’ютерної техніки та комп’ютерних мереж. Також, зазначено, що різноманітність способів вчинення кримінальних правопорушень у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку призвела до того, що розроблені криміналістичною наукою методики і алгоритми розслідування таких кримінальних правопорушень стали застарілими для використання при встановленні фактичних даних, необхідних для розкриття кримінальних правопорушень у цій сфері та встановлення винних осіб. Така ситуація обумовлена тим, що електронна (цифрова) інформація, яка являється засобом вчинення злочину або предметом злочину, хоча і призначена для звичайних людей, але правильно отримана, оглянута і досліджена може бути лише спеціалістом або за його допомогою.
Publisher
Research and Educational Innovation Center of Social Transformations
Reference14 articles.
1. Averianova, T. V. (2009). Sudebnaia ekspertyza. Kurs obshchei teoryy. [Sudebnaya yekspertiza. Kurs obshchey teorii]. Moscow [in Russian].
2. Belkin, R. S. (1997). Kurs krymynalystyky [The course of criminalistics]. (Vol. 3, pp 55-122). Moscow: YuRYST [in Russian].
3. Honcharenko, V. G. (Ed). (2010). Ekspertyzy u sudovii praktytsi: naukovo praktychnyi posibnyk [Examinations in forensic practice: scientific-practical textbook]. Kyiv. [in Ukrainian].
4. Ishchenko, A. V. (2003). Metodolohichni problemy kryminalistychnykh doslidzhen [Methodological problems of criminalistics scientific research]. Kyiv [in Ukrainian].
5. Klymenko, N. I. (Ed.) (2013). Entsyklopediia sudovoi ekspertyzy [Encyclopedia of forensic examination]. Irpin [in Ukrainian].