Abstract
Najučestalija diskriminacija u Republici Hrvatskoj je po osnovi nacionalnog i etničkog porijekla. U radu se analiziraju presude Europskog suda za ljudska prava zbog diskriminacije Roma. Pogreške u postupanju nadležnih tijela državne vlasti na koje one ukazuju, kao i naputci kako je trebalo postupati, izlažu se s ciljem akcentiranja obveze i značaja upoznavanja s ovom praksom koja obvezuje kao i sama Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Njeno poznavanje, odnosno tumačenje i dosljedna primjena rezultirali bi adekvatnom provedbom pozitivnog antidiskriminatornog prava, većim povjerenjem građana u vlast, naročito pravosudni sustav, učestalijim prijavljivanjem, te većim poštivanjem načela zabrane diskriminacije u cijelosti.
Publisher
Institute of Comparative Law
Reference27 articles.
1. Arlović, M. 2019. Pozitivna diskriminacija u regulaciji i zaštiti prava i sloboda pripadnika nacionalnih manjina - uloga Ustavnog suda Republike Hrvatske. Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu. 56 (4), pp. 785-815.
2. Barić Punda, V. 2005. Načelo nediskriminacije - jedno od temeljnih načela zaštite ljudskih prava i sloboda. Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, 42 (1-2), pp. 27-42.
3. Bašić, G. & Stjelja, I. 2021. Diskriminacija i identitet Roma u Srbiji. Pravni zapisi, 12 (1), pp. 234-260.
4. Bježančević, S. 2021. Osnove i teži oblici diskriminacije u Hrvatskoj. Zbornik radova Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 42 (1), pp. 21-41.
5. Hayek, F. A. 1994. Politički ideal vladavine prava. Zagreb: Školska knjiga.