РОЗВИТОК КАЛІГРАФІЇ В ОСВІТНІЙ ПРАКТИЦІ ЗАРУБІЖЖЯ

Author:

Шпак ОльгаORCID

Abstract

У статті проаналізовано закордонний історико-педагогічний досвід розвитку каліграфії в освітній практиці шрифтового мистецтва та графічного дизайну, що є одним із напрямів дизайн-освіти та важливим засобом національної ідентифікації народу, країни. З’ясовано, що у зарубіжній педагогічній теорії й освітній практиці науковці, педагоги обґрунтовують міждисциплінарні, інтегративні засади розвитку дизайну, акцентуючи увагу на комунікативній сутності, історичній обумовленості, національній специфіці графічного дизайну, каліграфії, шрифтотворення. Виявлено, що цінний досвід використання каліграфії, графіки в освітній практиці, що уможливлює означення націєзберігаючих функцій каліграфії, шрифтового дизайну у сучасному інформаційному просторі, зокрема:  використання різних технік каліграфії – від далекосхідної каліграфії до аборигенної графіки та західної технології друку та гравюри – у сучасній дизайн-освіті; застосування моделі віртуального пензля, інших інтерактивних засобів навчання в сучасному мистецтві шрифтотворення; доцільність вивчення дизайну, опанування технологіями графічного дизайну у старшій школі за такими темами, як: комерційне мистецтво, дизайн календаря, дизайн плаката, каліграфію, дизайн вивісок, ілюстрацію, архітектурний дизайн, декоративне мистецтво, промисловий дизайн, дизайн упаковки, карикатуру та книжкова ілюстрація;  врахування у розвитку каліграфії і шрифтового мистецтва релігії, стану економіки, національної специфіки та  створення шкіл каліграфії, графічного дизайну та образотворчого мистецтва з урахуванням запитів промисловості, виробництва; реалізація етнографічно-культурологічного підходу до дизайн-освіти, структурування змісту освіти на основі вивчення етнічної специфіки культури певного народу у підготовці дизайнерів; використання каліграфії в дизайні як метод зображення історії та культури, вираженої через характер літер, які будуть використовуватися на меблях, колонах, стелі, архітектурних будівлях тощо; як джерело натхнення для дизайнерів, які інтегрують мистецтво каліграфії в сучасний дизайн; визначення каліграфії як важливої практичної традиції етносу, адже дитина долучається до надбань культури, у неї формується почуття етнічної приналежності; каліграфія визначається як форма відображення індивідуальності художника, митця, дизайнера і пов’язане з мистецтвом авторської інтерпретації мистецьких технік у різних сферах, зокрема у дизайні.

Publisher

Ivan Ziaziun Institute of Pedagogical and Adult Education of the NAES of Ukraine

Subject

General Computer Science

Reference38 articles.

1. Дербилова, Е. (2003). Дар шрифта. Харьковский художественно-промышленный инсти-тут. Харьковская школа шрифта. КОНСУМ. Харьков.

2. Яковлєва, М. (Ред.). (2010). Дизайн: Словник-довідник (упоряд.: Ю. Іванченко, О. Ваврик, О. Бросаліна та ін.). Київ: Фенікс.

3. Мітченко, В. (2018). Каліграфія. Взаємовпливи шрифтів: теорія і практика; кирилиця і латиниця; історія і сучасність. Київ: Laurus.

4. Таранов, Н. (1986). Рукописный шрифт. Львов: Вища школа.

5. Шпак, О. (2023). Сутність поняття «каліграфія»: теоретичний дискурс. InterConf, 153, 177–182.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3