CONTENT GENERATED BY ARTIFICIAL INTELLIGENCE IN THE CONTEXT OF PROTECTION AGAINST DISINFORMATION

Author:

SOBEK Jakub Piotr1ORCID

Affiliation:

1. RCS Engineering Sp. z o.o., Polska

Abstract

Celem artykułu jest wyjaśnienie w jaki sposób sztuczna inteligencja (AI – artificial intelligence) może wpłynąć na tworzenie i rozpowszechnianie treści w celu dezinformacji oraz jak AI wpływa na dystrybucję takich treści. Jako, że można zaobserwować wyraźny rozwój oraz wzrost popularności narzędzi do generowania treści, to ich wykorzystanie do tworzenia nieprawdziwych informacji także stale rośnie. Profesjonalne tworzone treści zarówno w formie tekstowej jak i w formie graficznej mogą być coraz trudniejsze dla czytelnika do zweryfikowania. Celem jest także identyfikacja strategii, które pozwolą na przeciwdziałanie dezinformacji tworzonej przez sztuczną inteligencję. Problem badawczy skupia się na weryfikacji, w jaki sposób narzędzia generatywne mogą być wykorzystane do tworzenia i rozpowszechniana nieprawdziwych informacji. W artykule przyjęto hipotezę, że treści generowane przez sztuczną inteligencję mogą wpłynąć na dezinformację społeczną, jednak istnieją możliwości ograniczania skutków tego negatywnego zjawiska. Metodyka badań opierała się o krytyczną analizę literatury oraz eksperymenty z użyciem popularnych narzędzi AI do generowania tekstu oraz grafik. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły, że narzędzia AI mogą być wykorzystywane do tworzenia błędnych treści na dużą skalę. Stosowanie narzędzi AI nie tylko ułatwia tworzenie profesjonalnych treści, ale pozwala także na ich bardzo szybkie tworzenie, przy zastosowaniu niewielkiego nakładu pracy. Badania wykazały także, że choć stosowane są mechanizmy cenzury to istnieją metody umożliwiające przełamanie takich zabezpieczeń. W treści artykułu zostały opisane możliwości obejścia mechanizmów zabezpieczających narzędzia AI. Wnioski z badań ukazują potrzebę edukacji społeczeństwa, co stanowi kluczowy element w walce z dezinformacją. Dodatkowo, artykuł wskazuje na znaczenie odpowiedzialności mediów w procesie weryfikacji i demaskowania błędnych treści, co stanowi istotny element w przeciwdziałaniu dezinformacji.

Publisher

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Reference34 articles.

1. Aleksandrowicz, T., 2022. Mechanizmy ataku informacyjnego. Skuteczność przeciwdziałania. Dezinformacja - Inspiracja - Społeczeństwo. Social CyberSecurity, 11-33.

2. Antebi, L., 2021. What is Artificial Intelligence? Artificial Intelligence and National Security in Israel, 31-39.

3. Baptista, E., 2023. Reuters [online]. Dostępne pod adresem: https://www.reuters. com/technology/china-proposes-blacklist-sources-used-train-generative-aimodels- 2023-10-12, [dostęp: 01 kwietnia 2024].

4. Baron-Polańczyk, E., 2019. Boty, trolle i fake news – uważaj, kto cię uczy! Edukacja – Technika – Informatyka, 218-226.

5. Bąkiewicz, K., 2019. Wprowadzenie do definicji i klasyfikacji zjawiska fake newsa. Studia medioznawcze, 20 (3).

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3