INTELLIGENCE AND TERRORIST ACTIVITIES

Author:

GRABOWSKA-SIWIEC Anna Elżbieta1ORCID

Affiliation:

1. Europejska Akademia Dyplomacji w Warszawie, Polska

Abstract

Celem artykułu jest ukazanie działań mających miejsce w bieżącej polityce międzynarodowej, noszących znamiona działalności wywiadowczej wykorzystującej tajne operacje z użyciem narzędzi typowych dla działań terrorystycznych. Problem badawczy pracy określono w formie pytania: jak działania o charakterze wywiadowczym są wykorzystywane w zakresie działań wywiadowczych państwowych służb? Hipoteza badawcza postawiona w tekście wskazuje, że istnieją powiązania między działaniami o charakterze wywiadowczym a działalnością państwowych służb wywiadowczych. Wskazanie wydarzeń z ostatnich lat i takich, które wciąż trwają (np. aktywność Huti na Morzu Czerwonym) analizowane będzie na podstawie materiałów prasowych, gdyż nie ma obecnie możliwości badania ich na podstawie oficjalnych dokumentów organów państwowych. Metodyka badań przyjęta w artykule to przede wszystkim analiza materiałów prasowych oraz literatury naukowej odnoszącej się do tajnych operacji wywiadu oraz działań terrorystycznych. Wykorzystana została także metoda case study. W zainteresowaniu artykułu pozostają instytucje wywiadowcze jako służby państwowe. Przyjęto definicję wywiadu jako instytucji państwowej nie tylko realizującej działania o charakterze informacyjnym ale także pozainformacyjnym o cechach działań terrorystycznych. Podjęta analiza dostępnych materiałów prasowych wykazała, że w bieżącej przestrzeni międzynarodowej mamy przykłady działań, co do których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że mogą mieć one charakter tajnych operacji. Mona do nich zaliczyć: działania Iranu wspierające Hamas i Hesbollah; wsparcie Iranu dla działalności Huti na Morzu Czerwonym oraz wiele działań służb rosyjskich w kontekście osłabienia Ukrainy i państw europejskich. Nie jest obecnie możliwe stawianie kategorycznych twierdzeń w tym obszarze i być może trzeba będzie lat i wielu starań by symptomy wynikające z definicji tajnych operacji udowodnić. Wynika to , m.in. z faktu braku dostępności wiarygodnych i potwierdzonych danych na temat rzeczywistych zleceniodawcą tych działań. Ponadto w artykule wskazano kierunki działań instytucji państwowych mogące realnie wspierać rozpoznanie i przeciwdziałanie tajnym operacjom z wykorzystaniem działań o charakterze terrorystycznym.

Publisher

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Reference50 articles.

1. Aleksandrowicz, T., 2015. Terroryzm międzynarodowy. Warszawa: Editions Spotkania Spółka.

2. Aleksandrowicz, T., Liedel, K. i P, P. redaktorzy, 2001. Bezpieczeństwo XXI wieku. Warszawa: Difin.

3. Anderson, E. E., 1998. The security dilemma and Covert Action: The Truman years. International Journal of Intelligence, 11 (4), 403-427.

4. Andrew, C. i Mitrochin, C., 2015. Archiwum Mitrochina. 1, KGB w Europie i na Zachodzie. Poznań: Dom Wydawniczy Rebis.

5. Barcikowski, A., 2017. Kultura dyskretnego wspierania dyplomacji. W: R. Stemplowski, red. Współczena kultura dyplomatyczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar, 281-286.

同舟云学术

1.学者识别学者识别

2.学术分析学术分析

3.人才评估人才评估

"同舟云学术"是以全球学者为主线,采集、加工和组织学术论文而形成的新型学术文献查询和分析系统,可以对全球学者进行文献检索和人才价值评估。用户可以通过关注某些学科领域的顶尖人物而持续追踪该领域的学科进展和研究前沿。经过近期的数据扩容,当前同舟云学术共收录了国内外主流学术期刊6万余种,收集的期刊论文及会议论文总量共计约1.5亿篇,并以每天添加12000余篇中外论文的速度递增。我们也可以为用户提供个性化、定制化的学者数据。欢迎来电咨询!咨询电话:010-8811{复制后删除}0370

www.globalauthorid.com

TOP

Copyright © 2019-2024 北京同舟云网络信息技术有限公司
京公网安备11010802033243号  京ICP备18003416号-3