Abstract
Резюме. За останні роки з’явилося багато статей, що вказують на взаємозв’язок тривалості сну з розвитком метаболічного синдрому. Розлади сну є облігатними властивостями депресії, що може супроводжуватися порушеннями з боку регуляторних впливів автономної нервової системи (АНС) на серцеву діяльність.
Мета дослідження – виявити особливості психологічних рис особистості, сну та варіабельності серцевого ритму в осіб різного віку з метаболічним синдромом.
Матеріали і методи. Обстежено дві групи людей: 18–21 рік (перша група) і 60–74 роки (друга група). До першої групи увійшло 12 осіб чоловічої і 14 осіб жіночої статей із надмірною масою тіла, з обводом талії більше від норми, підвищеним артеріальним тиском і рівнем глюкози крові натще понад 5,6 ммоль/л. Дана група осіб не приймала ліків, щоб відкорегувати метаболічний синдром. До другої групи увійшло 16 чоловіків і 22 жінки, які мали підтверджений метаболічний синдром і приймали відповідне медикаментозне лікування. Усім проводили анкетування за допомогою багатофакторного особистісного опитувальника FPI форми В, варіаційну кардіоінтервалометрію та опитування щодо режиму сну.
Результати. Встановлено особливості психологічних рис особистості, тривалості та якості сну, регуляторних механізмів серцевою діяльністю з боку АНС.
Висновки. За результатами опитувальника FPI форми В встановлено, що у молодих чоловіків, порівняно з жінками, менші невротичність і депресивність, більші спонтанна й реактивна агресивність, урівноваженість, екстравертованість, маскулінність. У чоловіків зрілого віку, порівняно з жінками, виявлено менші невротичність, депресивність, більші спонтанна агресивність, урівноваженість, екстравертованість. У чоловіків другої групи, порівняно з першою, більші невротичність, депресивність, сором’язливість. У жінок другої групи, порівняно з першою, переважають депресивність, дратівливість, сором’язливість, інтровертованість. У двох групах обстежених тривалість сну менша ніж 6 год: у молодих осіб за рахунок неспання у вечірньо-нічні години, а у зрілих – за рахунок ранкових. За результатами спектрального аналізу серцевого ритму встановлено, що у чоловіків першої групи адекватна реакція регуляції серцевого ритму АНС, а другої групи – недостатня реакція з боку симпатичного відділу АНС, у жінок першої і другої груп відмічено гіперреактивну реакцію, а також більші регуляторні впливи АНС.
Publisher
Ternopil State Medical University
Subject
Marketing,Strategy and Management,General Materials Science,Media Technology
Cited by
1 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献