Author:
Volоtovska N. V.,Hudyma A. A.
Abstract
Резюме. Застосування кровоспинного джуга є перевіреним засобом первинної медичної допомоги. Проте системні порушення, як і ультраструктурні в ділянці компресії, здатні суттєво погіршувати стан травмованого організму. Встановлення вираження ендогенної інтоксикації є важливим аспектом розуміння перебігу ішемічно-реперфузійного синдрому (ІРС) кінцівки.
Мета дослідження – вивчити маркери ендогенної інтоксикації у сироватці крові в умовах впливу стресових чинників та їх поєднання.
Матеріали і методи. Для дослідження використано 260 білих статевозрілих щурів-самців (5,–5,5 місяця), яких поділили на 6 груп: контрольна група, ЕГ1 – моделювання ізольованого ІРС кінцівки, ЕГ2 – моделювання ізольованої об’ємної крововтрати, ЕГ3 – поєднання ІРС кінцівки з крововтратою, ЕГ4 – моделювання ізольованої механічної травми стегна, ЕГ5 – поєднання ІРС кінцівки та механічної травми. У сироватці після завершення експерименту визначали еритоцитарний індекс інтоксикації (ЕІІ) та молекули середньої маси (МСМ).
Результати. Встановлено, що кожне з експериментальних втручань призвело до підвищення вищенаведених показників. Особливістю було те, що в першу годину після декомпресії ЕІІ на тлі ізольованої крововтрати був найвищим, проте до 7 доби він знизився. При цьому в період з 1 до 3 доби включно був на рівні з ЕІІ на тлі ІРС, поєднаного з механічною травмою. Найбільш виражений розвиток інтоксикаційного синдрому було виявленно у групі, де ІРС поднувався з крововтратою. Так, на 3 добу показник перевищив початковий рівень у 2,1 раза (p<0,05), на 14 добу залишався підвищеним, порівняно з контролем, – на 77,7 % (p<0,05). Також на 3 добу показник у цій групі був найвищим порівяно з аналогічними показниками в інші досліджувані періоди.
Висновки. Поєднання ішемічного-реперфузійного синдрому кінцівки з крововтратою призвело до вираженої ендогенної інтоксикації, також порушення були найбільш вираженими саме в цій групі порівняно з ізольованим впливом кожного експериментального втручання.
Publisher
Ternopil State Medical University
Reference33 articles.
1. Anaskin SG, Vlasova TI, Shevalaev GA, Vlasova VP, Potyanova IV, Suvorova LA, Zelentsov PV. [The value of membrane stabilizing ability of antioxidants in their detoxifying effect]. Sovremennye problemy nauki i obrazovaniya. 2012;6. Available from: http://www.science-education.ru/ru/article/view?id=7372. Russian.
2. Grig NI. [Endogenous intoxication as a risk factor in the complex treatment of generalized periodontitis]. Sovremennaya stomatogiya. 2015;1: 28-31. Ukrainian.
3. Savchin VS, Ostapiuk LR, Voloshynovskyi AS., Malyi TS. [A new look at the diagnosis of endogenous intoxication in patients with burns]. Shpytalna khirurhiia. Zhurnal imeni L. Ya. Kovalchuka. 2019;1: 20-4. Ukrainian.
4. Drozdova GA, Samigullina AF, Nurgaleeva EA, Sorokin AA.[Reperfusion endotoxin damage to the organ of vision in the experiment]. Kazanskiy meditsinskiy zhurnal. 2015;96(5): 811-4. Russian.
5. Bukata VV. [The effect of endogenous intoxication on the development of complications after surgical treatment of patients with adhesive intestinal obstruction]. Visnyk naukovykh doslidzhen. 2017;3: 69-73. Ukrainian.
Cited by
1 articles.
订阅此论文施引文献
订阅此论文施引文献,注册后可以免费订阅5篇论文的施引文献,订阅后可以查看论文全部施引文献