Author:
Марчишин С. М.,Будняк Л. І.,Слободянюк Л. В.,Костишин Л. В.
Abstract
резюме. Лікарські засоби на рослинній основі широко використовують для профілактики та лікування різних захворювань. Тому теоретичний і практичний інтерес становить поглиблене вивчення мильнянки лікарської (Saponaria officinalis L.). У традиційній медицині сировину мильнянки лікарської використовують при різних захворюваннях як кровоочисний, жовчогінний засіб, сечогінний, потогінний, при респіраторних захворюваннях та захворюваннях шкіри. Закордонні вчені дослідили антибактеріальну та антиоксидантну активності екстрактів мильнянки лікарської.
Метою дослідження було визначення оптимального режиму екстрагування сапонінів і поліфенолів з трави мильнянки лікарської та вивчення залежності вилучення цих біологічно активних речовин від співвідношення сировини та екстрагента, концентрації етанолу та методу екстрагування для розроблення нових фітопрепаратів.
Матеріал і методи. Методом дисперсійного аналізу досліджували метод екстрагування, співвідношення сировини та екстрагента, концентрацію етанолу. Як екстрагент використовували воду та етанол різної концентрації (60 %, 40 %, 20 %). Для одержання екстракту із рослинної сировини використовували такі методи екстрагування: мацерація, ремацерація, мацерація з перемішуванням, ультразвукова екстракція. Досліджували різні співвідношення сировини та екстрагенту (1:12, 1:10, 1:8 та 1:5). Визначення вмісту суми сапонінів та суми поліфенолів проводили спектрофотометричним методом у перерахунку на есцин (для сапонінів) та пірогалол (для поліфенолів).
Результати. Дисперсійний аналіз дозволив нам зменшити кількість дослідів із 64 до 16 і встановити оптимальне співвідношення сировини та екстрагента, екстрагент, а також метод екстрагування сапонінів і суми поліфенолів з трави мильнянки лікарської.
Висновки. Для отримання етанольного екстракту трави мильнянки лікарської з найбільшим вмістом сапонінів і поліфенолів встановлено, що оптимальним способом екстрагування є мацерація з перемішуванням, співвідношення сировини та екстрагенту повинно бути від 1 до 12 і 40 % етанол є найбільш прийнятним екстрагентом.
Publisher
Ternopil State Medical University
Reference20 articles.
1. Greenberg, A.K., & Donoghue, M.J. (2011). Molecular systematics and character evolution in Caryophyllaceae. Taxon, 60(6), 1637-1652.
2. Minarchenko, V.M. (2005). Likarski sudynni roslyny Ukrayiny (medychne ta resursne znachennya) [Medicinal vascular plants of Ukraine (medical and resource value)]. Кyiv : Fitosotsiotsentr [in Ukrainian].
3. Chandra, S., Rawat, D.S. & Bhatt, A. (2021). Phytochemistry and pharmacological activities of Saponaria officinalis L.: A review. Notulae Scientia Biologicae, 13(1), Р. 10809.
4. Cherevach, E.I. & Shchekaleva, R.K. (2020). Justification of Saponaria officinalis (S. officinalis) cultivation in the soil and climatic conditions of the Primorsky region (Russia) and analysis of saponin- containing root extracts. Journal of Central European Agriculture, 21(2), Р. 420-430.
5. Petrović, G.M., Ilić, M.D., Stankov-Jovanović, V.P., Stojanović, G.S., & Jovanović, S.Č. (2018). Phytochemical analysis of Saponaria officinalis L. shoots and flowers essential oils. Natural Product Research, 32(3), 331-334.