Author:
Денефіль О. В.,Наумова У. О.,Хархаліс Ю. Ю.
Abstract
РЕЗЮМЕ. У статті представлено матеріали дослідження різниці психологічних характеристик студентів під час війни залежно від того, виїжджали вони за кордон чи постійно перебували в Україні.
Мета – дослідити різницю психологічних характеристик студентів медичного факультету, що перебували за кордоном і не виїжджали з України від початку війни.
Матеріал і методи. Проведено обстеження 36 чоловіків і 60 жінок, студентів Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського, які виїжджали за кордон та залишалися в Україні від початку війни, віком 17–24 років. Психологічне обстеження проведено за допомогою Фрайзбурзького особистісного опитувальника FPI, форма B. Перед початком кожного тестування досліджуваних інформували про умови його проведення і методики, які будуть використовуватися, їм надавали гарантії нерозголошення отриманої інформації, що відповідає принципам інформаційної згоди.
Результати. Відповідно до отриманих досліджень виявлено, що у жінок, які виїжджали за кордон, на відміну від тих, що залишалися в Україні, під час анкетування були достовірно більші значення у шкалах: депресивність, емоційна лабільність і фемінність. Аналізуючи отримані дані у чоловіків ми виявили, що у тих, хто виїжджав за кордон, вищі показники за шкалами дратівливість, відкритість, емоційна лабільність, маскулінність. Виявлено різницю у кількості осіб з високими і низькими значеннями показників за різними шкалами, які вказували на кращу адаптацію жінок, які постійно проживали в Україні, на відміну від чоловіків і жінок, які виїжджали за кордон.
Висновки. Результати психологічних досліджень студентів, що виїжджали і не виїжджали за кордон, показали, що молодь набагато краще адаптувалася до нових умов життя, залишаючись у своїй рідній країні. Студенти-жінки адаптувалися краще, ніж чоловіки.
Publisher
Ternopil State Medical University
Reference12 articles.
1. Modesti, C., & Talamo, A. (2021). Defining Adjustment to Address the Missing Link between Refugees and Their Resettlement Communities. Int. J. Environ. Res. Public Health, 18(18), 9902.
2. Denefil, О.V., Musiyenko, S.А. & Ziomko, Yu.V. (2023). Psykholohichna аdaptatsiya studentiv starshykh kursiv pid chas viiny [Psychological adaptation of senior course students during the war]. Zdobutky klinichnoi I eksperymentalnoi medytsyny – Achievements of Clinical and Experimental Medicine, 4, 100-104 [in Ukrainian].
3. Mhaidat, F. (2016). The adaptive problems of female teenage refugees and their behavioral adjustment methods for coping. Psychol. Res. Behav. Manag., 9, 95-103.
4. Stancombe, J., Williams, R., Drury, J., Collins, H., Lagan, L., Barrett, A., French, P. & Chitsabesan, P. (2022). People's experiences of distress and psychosocial care following a terrorist attack: interviews with survivors of the Manchester Arena bombing in 2017. B. J. Psych. Open, 8(2), e41.
5. Drury, J., Stancombe, J., Williams, R., Collins, H., Lagan, L., Barrett, A., French, P. & Chitsabesan, P. (2022). Survivors' experiences of informal social support in coping and recovering after the 2017 Manchester Arena bombing. B. J. Psych. Open., 8(4), e124.