Author:
Тутченко М. І.,Чуб С. Л.,Рудик Д. В.,Іванчов П. В.
Abstract
РЕЗЮМЕ. Мета роботи – оцінка хірургічної тактики на покращення прогнозу виживання пацієнтів з ПГ, що ускладнена кровотечею із стравохідних вариксів, та виявлення гематологічних змін, як компенсаторного показника ПГ.
Матеріал і методи. Проаналізовано клінічний матеріал 34 пацієнтів з ПГ (середній вік – (49,09±1,65) року; 16 чоловіків, 18 жінок). Пацієнтів поділили на дві групи: перша група – 23 особи, яким усунення джерела кровотечі здійснювали шляхом лапароскопічної деваскуляризації проксимального відділу шлунка, абдомінального відділу стравоходу з наступною його транссекцією в епікардіальній ділянці; друга група – 11 пацієнтів, яким додатково виконували спленектомію.
Результати. Оцінку результатів проводили в найближчому періоді (14 діб). У першій групі виявлено збільшення рівня еритроцитів у першу добу після операції на 15,61 %, порівняно з вихідними показниками, зменшення на 11,25 % на третю добу порівняно з першою добою, і незначне підвищення на 0,72 % на одинадцяту добу, порівняно з третьою добою. В другій групі зафіксоване збільшення відповідно на 18,65 % в першу добу, зменшення на 1,31 % в третю добу і незначне зниження на 1 % до одинадцятої доби.
Динаміка лейкоцитозу мала хвилеподібний характер. У першу добу післяопераційного періоду рівень лейкоцитів зріс на 63,39 % у першій групі та на 80,56 % у другій групі, порівняно з вихідними показниками, на третю добу спостерігалось зниження на 13,34 % у першій та на 6,37 % у другій групі, порівняно з першою добою, на одинадцяту добу виявлено значне зниження лейкоцитозу на 46,67 % та 45,41 % відповідно.
Динаміка змін рівня тромбоцитів мала лінійну тенденцію до підвищення в обох групах. У першій групі підвищення не було значним: у першу добу на 3,1 %, на третю добу на 10,11 %, на одинадцяту добу на 2,49 %. У другій групі зафіксовано значне підвищення – 165,94 % в першу добу, 466,15 % на третю добу порівняно з першою добою та 177,76 % на одинадцяту добу в порівнянні з третьою добою, а в порівнянні з вихідним рівнем на 1374,95 %, тобто більш ніж в 13,5 раза.
Висновки. 1. Портальна гіпертензія призводить не тільки до суттєвих порушень у гемодинамічних показниках, у вигляді розширення вен, а й у гематологічних, які зумовлені як функціональними розладами з боку печінки, так і гіперспленізмом.
Виконання спленектомії в поєднанні із деваскуляризацією кардіального відділу шлунка та абдомінальної частини стравоходу та його апаратною транссекцією суттєво покращує гематологічні показники, і, як наслідок, зменшує кількість ускладнень та летальність.
Publisher
Ternopil State Medical University