Author:
Синенко М. Ю.,Губенко І. Я.
Abstract
Вступ. Стрес є новою проблемою в теперішньому житті медсестер. Стрес у медсестер на робочому місці викликає багато факторів. У надзвичайних ситуаціях медсестри, як правило, стикаються з вищими рівнями негативних наслідків для психічного здоров’я порівняно з лікарями. Тому важливим залишається дослідження позитивних та негативних чинників, що асоціюються з професійним стресом.
Мета роботи – встановити основні мотиваційні чинники роботи в медсестер терапевтичних та хірургічних відділень з різним рівнем сприйманого стресу.
Основна частина. У дослідженні взяли участь 45 медсестер, які проходили навчання на постійно діючих курсах підвищення кваліфікації та перепідготовки молодших медичних і фармацевтичних спеціалістів. Для визначення вираження стресу використано опитувальник «Шкала сприйманого стресу». З метою визначення мотиваційних чинників роботи медсестер терапевтичних та хірургічних відділень застосовано валідизований опитувальник «Дослідження мотивацій медичного персоналу». В медичних працівників терапевтичних та хірургічних відділень з помірним рівнем сприйманого стресу основними мотиваційними чинниками роботи була «робота, щоб допомогти іншим», «цікава робота», «тісна співпраця з людьми», «складна робота», «захоплююча робота», «відповідальність у роботі». При цьому рівень сприйманого стресу в медсестер терапевтичних відділень, в яких переважали середній і високий рівні стресу, вірогідно вищий стосовно медсестер хірургічних відділень, в яких переважали середній та низький рівні стресу, за мотиваційними стимулами «робота, щоб допомогти іншим», «безпечна робота», «соціальні виплати», «здатність зробити значний внесок у суспільство», «можливості подорожувати», «захоплююча робота», «можливості поєднувати сім’ю та роботу», «гнучкий графік роботи», «можливості просування по службі», «відповідальність у роботі», «приємні умови праці», «стартова зарплата» і «попит на професію» (p<0,05).
Висновки. Отримані дані свідчать про середній і високий рівні стресу в медсестер терапевтичних відділень, а також середній та низький рівні стресу в медсестер хірургічних відділень, які асоціюються з певними мотиваційними чинниками роботи.
Publisher
Ternopil State Medical University