ПОШИРЕНІСТЬ ПОЛІМОРФНОГО ВАРІАНТА I/D ГЕНА ACE В ПАЦІЄНТОК З КОМОРБІДНИМ ПЕРЕБІГОМ ІНТРАМУРАЛЬНОЇ ЛЕЙОМІОМИ МАТКИ І ГЕНІТАЛЬНОГО ЕНДОМЕТРІОЗУ
-
Published:2024-04-29
Issue:1
Volume:
Page:27-34
-
ISSN:2414-9934
-
Container-title:Medical and Clinical Chemistry
-
language:
-
Short-container-title:MCCh
Author:
Вовк-Шульга С. О.,Хміль С. В.
Abstract
Вступ. Поліморфізм гена ангіотензинперетворювального ензиму (ACE) асоціюється з ризиком виникнення не лише есенціальної гіпертензії, але і лейоміоми матки (ЛМ), адже лейоміоматозні вузли тісно пов’язані із системною судинною мережею через судини, що їх живлять і беруть участь у багатьох ланцюгах передачі сигналу, включаючи ангіотензин ІІ, який утворюється під впливом ангіотензинперетворювального ензиму.
Мета дослідження – вивчити поширеність поліморфного варіанта I/D гена ACE в пацієнток з коморбідним перебігом інтрамуральної ЛМ і генітального ендометріозу.
Методи дослідження. У 33 хворих з коморбідним перебігом інтрамуральної ЛМ і генітального ендометріозу та 30 пацієнток з ізольованою інтрамуральною ЛМ було проведено молекулярно-генетичне дослідження поліморфного варіанта I/D гена ACE згідно зі стандартною операційною процедурою, розробленою у міжкафедральній навчально-дослідній лабораторії Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського МОЗ України.
Результати й обговорення. Аналіз частотного розподілу алелів для поліморфного варіанта I/D гена АСЕ показав, що як у хворих з коморбідним перебігом інтрамуральної ЛМ та генітального ендометріозу, так і в пацієнток з ізольованою інтрамуральною ЛМ розподіл алелів І та D був паритетним, тоді як у контрольній групі переважали носії алеля І (у 2,3 раза) стосовно носіїв алеля D (χ2=6,35; р=0,042). При цьому наявність алеля D у 2,98 раза підвищувала ризик виникнення інтрамуральної ЛМ у хворих з коморбідним перебігом та у 2,85 раза – за умови її ізольованого перебігу. На противагу цьому виявлено протективні властивості алеля I гена АСЕ як у хворих з коморбідним перебігом інтрамуральної ЛМ та генітального ендометріозу, так і в пацієнток з ізольованою інтрамуральною ЛМ. При аналізі домінантної моделі успадкування поліморфного варіанта I/D гена АСЕ у хворих з коморбідним перебігом інтрамуральної ЛМ і генітального ендометріозу встановлено вірогідну меншу частоту реєстрації генотипу I/I, який знижував ризик виникнення лейоміоми (ВШ=0,16; 95 % ДІ 0,04−0,63), порівняно з контролем. Водночас носії алеля D (генотипу I/D+D/D) даної групи дослідження мали підвищений у 6,4 раза ризик розвитку лейоміоми матки (ВШ=6,40; 95 % ДІ 1,59−25,72). При цьому в пацієнток з ізольованою ЛМ встановлено, що носії алеля D (генотипу I/D+D/D) мали підвищений у 3,76 раза ризик виникнення лейоміоми матки (ВШ=3,76; 95 % ДІ 1,00−14,07).
Висновки. Аналізуючи відношення шансів і його довірчий інтервал для алелів поліморфного варіанта I/D гена АСЕ, встановили, що наявність алеля D практично однаково підвищує ризик виникнення та прогресування інтрамуральної ЛМ як за умови її коморбідного перебігу з генітальним ендометріозом, так і при її ізольованому перебізі (в 2,98 та 2,85 раза відповідно). Під час аналізу домінантної моделі успадкування поліморфного варіанта I/D гена АСЕ з’ясували, що за умови коморбідного перебігу інтрамуральної ЛМ і генітального ендометріозу носії алеля D (генотипу I/D+D/D) мають підвищений у 6,4 раза ризик виникнення та прогресування лейоміоми матки, а при ізольованому перебізі – в 3,76 раза.
Publisher
Ternopil State Medical University
Reference18 articles.
1. Abdellaoui, A., Yengo, L., Verweij, K.J.H., Visscher, P.M. (2023). 15 years of GWAS discovery: Realizing the promise. Am. J. Hum. Genet., 110(2),179-194. 2. Pishak, V.P. Kryvchanska, M.I. (2013). Renin-angiotensin-aldosterone system: regulation of molecular mechanism and gene polymorphism during pathology. Biological Systems, 5(3), 305-310 [in Ukrainian]. 3. Nesen, A.O., Semenovykh, P.S., Yakymenko, Y.U.S., Shchenyavska, O.M., Kiriyenko, O.M (2022). Prooxidant-antioxidant balance – association with kidney damage in type 2 diabetes mellitus. Medicine Today and Tomorrow, 1, 72-82 [in Ukrainian]. 4. Albuquerque, F.N., Brandão, A.A., Silva, D.A., Mourilhe-Rocha, R., Duque, G.S., Gondar, A.F., Neves, L.M., Bittencourt, M.I., Pozzan, R., Albuquerque, D.C. (2014). Angiotensin-converting enzyme genetic polymorphism: its impact on cardiac remodeling. Arq. Bras. Cardiol.,102(1), 70-79. 5. Chorna, L.B., Zastavna, D.V., Makukh, H.V., Kolodiy, O.I. (2023). Prevalence of polymorphic variants of the PAI-1 675 4G/5G and ACE I/D genes among women with miscarriage. Factors in the Experimental Evolution of Organisms, 33, 109-113 [in Ukrainian].
|
|