Author:
Паливода І. І.,Оснач Р. Г.,Клочан С. М.,Павленко Е. М.,Кілбас О. Ю.
Abstract
Вступ. Пріоритетним методом ортопедичного лікування при наявності дефектів зубних рядів є відновлення цілості зубного ряду за допомогою ортопедичних конструкцій з опорою на дентальні імплантати, що, у свою чергу, може призводити до великої кількості ускладнень з боку тканин супракрестального комплексу, таких, як мукозит та периімплантит.
Мета дослідження – підвищити ефективність ортопедичного лікування хворих незнімними конструкціями шляхом вивчення стану тканин пародонта інтактних зубів та зубних протезів з опорою на дентальні імплантати, виготовлені з різних видів конструкційних матеріалів.
Матеріали і методи. Опитування, первинний огляд, оцінка стану гігієни порожнини рота. Для визначення наявності запального процесу ясен навколо інтактних зубів та зубних протезів з опорою на дентальні імплантати застосовували індекс гінгівіту – GI (Loe, Silness, 1967). Дослідження кровообігу слизової оболонки ротової порожнини проводили методом лазерної доплерівської флуометрії (ЛДФ) на комп’ютеризованому лазерному аналізаторі мікроциркуляції крові «ЛАКК-02» із програмою запису та обробки параметрів. Ступінь кровоточивості ясен визначали за показником папілярного індексу кровоточивості – РВI, за Muchlemann-Son (1971).
Результати досліджень та їх обговорення. При оцінці зубних протезів та м’яких тканин навколо ортопедичних конструкцій з опорою на дентальні імплантати, у досліджуваних осіб було визначено, що власне стан самих протезних конструкцій, а також індекс гігієни, кровоточивості та стан мікроциркуляції залежать як від загального гігієнічного статусу досліджуваних осіб, так і від самих протезних конструкцій, а саме, форми та конструктивних матеріалів, з яких вони були виготовлені. Також зазначили, що зубні протези, виготовлені з діоксиду цирконію, мали кращі результати з боку реакції м’яких тканин навколо протезних конструкцій порівняно з композитними та металокерамічними за усіма показниками.
Висновки. Реакція та стан м’яких тканин, що знаходяться в контакті з ортопедичними конструкціями та опорою на дентальні імплантати, залежить не тільки від гігієнічного статусу пацієнта, а й від конструктивних матеріалів, які застосовують для виготовлення самих протезних конструкцій.
Publisher
Ternopil State Medical University
Reference9 articles.
1. Bida, O.V. (2018). Dyferentsiyovani metody ortopedychnoho likuvannya ta funktsionalnoyi reabilitatsiyi khvorykh z defektamy zubnykh ryadiv, uskladnenykh zuboshchelepnymy deformatsiyamy – Differentiated methods of orthopedic treatment and functional rehabilitation of patients with dental defects complicated by jaw deformities. Extended abstract of Doctor’s thesis: spec. 14.01.22 "Dentistry". Ivano-Frankivsk [in Ukrainian].
2. Bida, V.I., Palyvoda, I.I., Palchykov, A.V., Palchykova, H.V., Osnach, R.H., & Chornenkyy, I.M. (2015). Doslidzhennya vplyvu shtuchnykh koronok na stan marhinalnoho parodontu opornykh zubiv [Study of the effect of artificial crowns on the condition of the marginal periodontium of the abutment teeth]. Zbirnyk naukovykh prats spivrobitnykiv NMAPO im. P.L. Shupyka – Collection of scientific works of employees of NMAPO named after P. L. Shupyk. 24(2), 52-58 [in Ukrainian].
3. Mish, K.Je. (2015). Protezuvannya zubnykh implantiv. 2-he vyd [Prosthetics of dental implants: 2nd edition]. 1002 s [in Ukrainian].
4. Mіsh, К.Je. (2010). Ortopedychne likuvannya z oporoyu na dentalni implantaty [Orthopedic treatment based on dental implants], 616 s [in Ukrainian].
5. Ramtin Sadid-Zade, Dzheffri Villis, Hyula Forho, & Vayolet Kharasht. (2020). Porivnyalnyy analiz utvorennya bioplivky na materialakh, shcho vykorystovuyutsya dlya vyhotovlennya proteziv na implantatakh [Comparative analysis of biofilm formation on materials used for prosthesis on implants]. Braz. Dent. Zh., 31(4), 380-384 [in Ukrainian].