Abstract
Стаття присвячена проблемі керування газофракційними установками у цілому й окремими ректифікаційними колонами цих установок, таких як деетанізатори, депропанізатори, дебутанізатори тощо. Проведена класифікація джерел постачання газів, узагальнені принципи розробки технологічних схем в залежності від особливостей сировини, вимог до якості продукції, енергоефективності процесу тощо. Розглянута проблема оптимізації технологічних схем газофракційних установок з застосуванням сучасних САПР й вказано на необхідність враховувати не тільки можливості нормальної роботи допоміжного обладнання в таких схемах, а й проблему неможливості реалізації якісних систем керування в технологічних схемах без достатнього запасу керування.
Проблеми оптимізації та керованості газофракційних установок продемонстровані на прикладі простої та оптимізованої схем установок, призначених для LNG-терміналів Проведено аналіз статики та динаміки газових ректифікаційних колон як об’єктів керування. Всі важливі для керування особливості продемонстровані на графіках, отриманих з моделей, які пройшли звірку з експериментальними даними. Показано, що статичні характеристики за концентрацією мають екстремальний, а за температурою - S-образний характер. Показано, що в каналах керування присутній таких небажаний фактор для регуляторів зі зворотним зв’язком як набухання.
Продемонстрована проблема параметричної невизначеності газових ректифікаційних колон, зміна параметрів в термінах моделі в вигляді інерційної ланки з запізненням проходить синхронно й в робочому режимі така зміна може бути троєкратною. У результаті сформовані вимоги до розробки сучасних систем керування газофракційними установками, дотримання яких дозволяє підвищити ефективність та надійність їх роботи та рівень дотримання регламентних норм.
Publisher
Odesa National University of Technology
Reference45 articles.
1. [1]. Nitsche M., Gbadamosi R. Practical Column Design Guide. Cham, Switzerland, Springer, 2017, https://doi.org/10.1007/978-3-319-51688-2
2. [2]. Pilling M., Summers D. Be smart about column design. Chem Eng Prog. 2012. Vol. 108, № 11. P. 32-38.
3. [3]. Sinnott Ray, Towler Gavin. Chemical Engineering Design (6th edition). Elseiver, 2019.
4. [4]. Ditnerskii Yu.I. Protsessi i apparati v khimicheskoi tekhnologii. Massoobmennie protsessi i apparati. Moskva : Khimiya, 1995.
5. [5]. Akhmetov S.A. Tekhnologiya glubokoi pererabotki nefti i gaza. Ufa : Gilem, 2002